Ku koncu vlaňajšieho roka bolo na Slovensku formálne zaregistrovaných 1786 vydavateľstiev, ale len približne 30 z nich (25 knižných vydavateľstiev a päť vydavateľstiev periodík) je dlhodobo fungujúcich a ekonomicky relevantných. Štatistika ďalej hovorí, že ročne u nás pribudne asi 200 nových vydavateľstiev, veľké množstvo z nich však po vydaní jedného titulu zaniká. Fungujúce vydavateľstvá sa z komerčných dôvodov nezaoberajú len knižnou produkciou, ale často na seba preberajú aj merkantil a práce typické pre reklamné agentúry. Podľa odborných odhadov pôvodnú slovenskú literatúru v súčasnosti pravidelne sleduje a číta len okolo dvetisíc ľudí… Napriek tomu na Slovensku existujú vydavateľstvá, ktoré sa vytrvalo starajú o "pamäť" národa. Tu sú niektoré z nich, ktoré sa pripravujú na jesennú "ofenzívu":
Štefan STRÁŽAY, vedúci editor vydavateľstva Slovenský spisovateľ:
"V minulom roku sme vydali 90 titulov a približne rovnaký počet by sme chceli pripraviť aj teraz. Pokiaľ ide o pôvodnú slovenskú tvorbu a náročnejšie prekladové knihy, radi by sme sa pohybovali niekde medzi počtom 35–40. Tento rok už vyšli básnické zbierky J. Litváka a V. Prokešovej, chystáme knižky Š. Moravčíka, V. Šikulu, zo starších autorov J. Lenku, z prózy novú knihu P. Hrúza a V. Pankovčína. Okrem ďalších kníh vyjde aj súbor hier S. Štepku."
Peter ŠULEJ, editor vydavateľstva Drewo a Srd:
"Žánrová vyhranenosť nemá v našom vydavateľstve prioritu, vo všeobecnosti sa orientujeme na svetovú modernu a postmodernu, ako aj na súčasnú slovensku literatúru. Minulý rok vyšlo osem kníh, tohto roku zatiaľ vyšli: Oddychovka K. Zbruža, v preklade A. Marenčina st. Nosorožec od E. Ionesca, onedlho vyjde výber z poézie P. Celana v preklade M. Haugovej. Pripravujeme básnický debut Nory Ružičkovej pod názvom Elementárne prvky, no a ešte by mala vyjsť tretia časť mojej trilógie s experimentálnou poéziou. O vydavateľstve a jeho produkcii sa môžu záujemcovia informovať na webovej stránke www: kotelna.sk/drewo/."
Magda BALOGHOVÁ, šéfredaktorka vydavateľstva Mladé letá:
"Jeseň pre Mladé letá je ako v prírode jar - noví prváčikovia sa učia čítať. Na laviciach v mnohých školách bude čakať kniha Nedočkavý prvák, rozprávky a básničky do prváckej lavice D. Podrackej. Popri Záhoráckych povestiach Š. Moravčíka, Hlavolamoch J. Pavloviča a debute M. Môťovského Rozprávky o dievčatku Girl (Učíme sa po anglicky s rozprávkou) je tohtoročnou novinkou pôvodnej tvorby. Pre tých, ktorým sa čítanie nezunovalo (lebo správy o čitateľstve sú neveselé), chystáme do konca roku okolo 50 titulov z tohtoročnej takmer stovky. Prevažuje preložená a umelecko-náučná literatúra z rozličných oblastí a pre všetky vekové stupne. Usilujeme sa však pripomenúť aj ďalšie čitateľsky vďačné pôvodné diela. Bude ich dovedna 15 a medzi nimi aj knižky - nezábudky: Grznárovej Maťko a Kubko, Rúfusove Nové modlitbičky i Pamätníček - Modlitby za dieťa."
Koloman KERTÉSZ-BAGALA, vydavateľstvo L.C.A:
"Po štvormesačnej prestávke vo vydávaní kníh vynútenej neobvykle zlou finančnou situáciou to vyzerá, že do Vianoc budem robiť jeden titul týždenne. Po knihe P. Repku Vstaň a choď vychádzajú v edícii Hlavolamy práve dnes poviedky J. Johanidesa Dedičný červotoč, po ktorom bude nasledovať román I. Štrpku Rukojemník. Čitatelia sa môžu tešiť na Okrídelnú klietku T. Janovica a P. Vilikovského, ďalší zväzok súborného diela Lasicu&Satinského, zobrané spisy básnika I. Laučíka (vydávané v spolupráci s vydavateľstvom Modrý Peter). Kniha I. Otčenáša Keby… (Rýchle dejiny budúcnosti Slovenska) a Veľká kniha o Rogerovi Krowiakovi od Danglára&Co. budú s veľkou pravdepodobnosťou najväčším šokom. L.C.A. po 18 tituloch v minulom roku zvyšuje ročnú produkciu na 25 kníh pôvodnej tvorby." (pet)