vo všetkých médiách, pripomínali si ju však najmä tisícky jednoduchých ľudí z ulice, pre ktorých sa stala jednou z nich. Oficiálna časť spomienky sa obmedzila na ranné bohoslužby v anglikánskom Westminsterskom opátstve, a katolíci si ju pripomenuli slávnostným requiem vo Westminsterskej katedrále. Kráľovská rodina, ktorá už pred pár dňami zverejnila krátke vyhlásenie k tragickému výročiu, trávi tieto dni spolu v rodinnom kruhu v škótskom Balmorali. „Spôsobu, ako si pripomenúť smutné výročie, predchádzali dlhé a ťažké úvahy, ale rozhodujúce slovo mali Dianini synovia William a Harry,“ nechal sa počuť kráľovský palác.
O azda najväčšie vzrušenie sa v deň spomienky postaral Elton John, ktorého pieseň Sviečka vo vetre, venovaná Diane, nenechala počas pohrebu ani jedno oko suché. V interviu pre Sunday Telegraph priznal, že by bol radšej videl Dianin hrob v starobylom Westminsterskom opátstve, ako na opustenom ostrovčeku v althorpskom sídle rodiny Spencerovcov. „Nič ma do toho nie je“ - povedal spevák - „ale Westminsterské opátstvo by bolo asi tým najvhodnejším miestom, kde by ľudia nemuseli platiť, ak by ju chceli navštíviť.“ Eltonove slová boli zjavne hodenou rukavicou Dianinmu bratovi, na ktorého žiadosť bola pochovaná na malom ostrovčeku na miestach, kde vyrástla. 1. júla tu bolo otvorené aj múzeum, ktoré je však prístupné iba počas dvoch letných mesiacov. „Iba cítim, že je z toho asi smutná, byť na tom ostrove“ - hovorí Elton - „je to, ako by bola znovu opustená.“ Veľmi opatrne vážiac slová potom spevák dodáva: „Myslím si, že aj pre chlapcov (Williama a Harryho) je veľmi ťažké, navštíviť svoju matku“.
Princezná sa so spevákom zoznámila už pred mnohými rokmi. Ich priateľstvo naštrbila až Eltonova žiadosť, aby verejne podporovala knihu Gianniho Versaceho, venovanú „inej sexuálnej orientácii“. Vzápätí, po Gianniho tragickej smrti sedela so slzami v očiach spolu s Eltonom v Milánskom dóme pri poslednej rozlúčke so slávnym návrhárom. Aj vtedy Elton na rozlúčku spieval. „Ľudia sa už predo mnou prežehnávali“ - tvrdí po roku - „sám sebe som si pripadal, ako nejaký posol smrti“.
(REUTERS, r)