Neutíchajúca diskusia o budúcnosti nemeckého kancelára Helmuta Kohla je neklamným znakom nervozity a nedôvery v radoch vládnej koalície. Najnovšia výmena názorov o tom, či Helmut Kohl v prípade víťazstva vo voľbách 27. septembra ostane kancelárom celé štyri roky, alebo žezlo odovzdá korunnému princovi a terajšiemu predsedovi parlamentnej frakcie CDU/CSU v Spolkovom sneme Wolfgangovi Schäublemu, zatienila necelý mesiac pred voľbami ostatné predvolebné témy.
Kohlov osud je na pretrase už od okamihu, keď sa začalo uvažovať o kandidátovi Kresťanskodemokratickej únie (CDU) a sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) na kancelára. Niektorí vládni predstavitelia nezakrývajú obavy z toho, či je Helmut Kohl aj po 15 rokoch vlády schopný osloviť voličov a doviesť koalíciu CDU/CSU a Slobodnej demokratickej strany (FDP) k víťazstvu. Nervozita v radoch CDU/CSU a FDP súvisí na jednej strane s najsilnejším protivníkom, akého v posledných rokoch opozičná Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD) postavila - Gerhardom Schröderom, ale aj silnejúcou túžbou po zmene, ktorú v prieskumoch verejnej mienky jasne avizujú nemeckí voliči. Neistota z Kohlovho úspechu sa po jeho rozhodnutí kandidovať zase kompenzuje diskusiou o tom, ako dlho Kohl v prípade úspechu v úrade zotrvá. Hovorí sa o variantoch 4 - 2 - 0, teda, že v úrade ostane celé štvorročné funkčné obdobie, alebo v jeho polovici odovzdá žezlo W. Schäublemu, alebo sa ho v prospech Schäubleho vzdá tesne pred voľbami. Existuje však aj ďalší variant a síce, že po voľbách bude jediným možným východiskom vytvorenie veľkej koalície medzi CDU/CSU a SPD. Kedže Kohl sa celkom jednoznačne stavia proti takejto spolupráci, mohol by sa aj v tomto prípade vzdať svojho úradu. Situáciu sa snaží využiť aj najmenší koaličný partner FDP, ktorý požaduje jasné vymedzenie Kohlovho mandátu ešte pred volebným dňom. Skúsený Kohl však dal na snahy FDP zviditeľňovať sa na úkor koaličných partnerov diplomatickú odpoveď. Vyjadril sa, že by si do budúcnosti vedel predstaviť koalíciu CDU so stranou Zelených, pokiaľ by sa rozvíjali „smerom ku konzervatívnym hodnotám a tiež zahraničnopoliticky a bezpečnostnopoliticky rozumným smerom“. To by pre FDP, ktorá už stratila pôdu pod nohami na krajinskej úrovni, znamenalo nevyhnutne zánik aj na úrovni spolkovej, kde ťaží z pozície jazýčka na váhach.
Mesiac pred voľbami si diskusiami o Kohlovom osude robí CDU/CSU a FDP medvediu službu. Nemecký volič môže mať stále viac pocit, že vlastne nevie koho a na ako dlho by v prípade súčasnej koalície volil. MIRIAM MRÍZOVÁ