Kým prezident Bill Clinton zaceľuje na rodinnej dovolenke rany, ktoré rodine spôsobila jeho aféra s Monikou Lewinskou, v jeho vlastnom tábore, v Demokratickej strane, pribúda čoraz viac tých, ktorí ho kritizujú. Po jeho výpovedi pred veľkou federálnou porotou a najmä po televíznom prejave k národu sa skôr očakával opak - že republikáni na čele s Newtom Gingrichom si „upražia“ prezidenta zaživa. Ale pre takú stratégiu sa, aj vzhľadom na blížiace sa novembrové voľby do Kongresu, zatiaľ neodhodlali. Druhý muž republikánov, kongresman Tom DeLay síce vyzval Clintona, aby sa vzdal úradu, ale Gingrich sa pokúša celú vec zmierňovať. Hovorí síce aj o možnosti prezidentovej demisie a dokonca aj o „impeachment“ - obžalobe prezidenta z „ťažkého zločinu, či previnenia“, ale podotýka, že Kongres očakáva od nezávislého vyšetrovateľa Kennetha Starra súhrnnú správu - teda nielen o Lewinskej, ale aj o dávnejších „previneniach“ Clintonovcov. Spomína sa aféra Whitewater, či Travelgate, alebo Filegate, či dokonca Lincolngate, keď vraj Clinton za tučný poplatok umožňoval sponzorom Demokratickej strany stráviť noc v bývalej spálni jedného z najznámejších prezidentov Ameriky. Ale väčšina republikánov nechce strkať ruky do osieho hniezda. Ak ide o zámernú taktiku, tak treba povedať, že sa vypláca…
V týchto dňoch sa začínajú do prezidenta naplno „obúvať“ jeho vlastní stranícki spojenci. Ako prvý vystúpil kongresman Paul McHale, demokrat zo štátu Pennsylvánia. „Veril som mu,“ povedal na obrazovke televíznej spoločnosti CNN, „ale po nedávnom televíznom prejave som mu prestal veriť. Mnohí vravia, že potrebujú viac dôkazov. Ja nepotrebujem. Mám pred sebou jeho výpoveď pred sudkyňou zo 17. 1. 1998, kde pod prísahou na otázku, či mal s Monikou Lewinskou sexuálny vzťah, klamal. Teraz sa ukázalo, že klamal opakovane. Som za jeho odchod z úradu.“ Istotne silné slová.
K radom Clintonových odporcov sa najnovšie pridal aj sám vodca demokratov v Kongrese Richard Gephardt, ktorý viac ako slovo „demisia“ použil výraz „impeachment“. A to tiež na základe prenikajúcich informácií, že Starrova správa Kongresu nebude vôbec chudobná na fakty a bude sa týkať aj iných prípadov, nielen kauzy Lewinská. Konzervatívny denník The Washington Times informuje o „hŕbe Starrových dôkazov“, ktoré má na Clintona. Obavy nielen z ďalšieho osudu Billa Clintona v úrade, ale najmä obavy z vývoja v Demokratickej strane, vyjadril pre denník The Washington Post George Stephanopoulos, bývalý Clintonov politický stratég: „Prípad vyrába z Demokratickej strany, zo žien, príslušníčok Demokratickej strany, organizáciu, v ktorej dochádza k sexu s praktikantkami a kde sa o tom klame. Táto situácia nás bude ubíjať nasledujúcich desať rokov.“ A tak sa zdá, že s prezidentom Billom Clintonom si bude musieť vybaviť účty predovšetkým jeho vlastná Demokratická strana.
MICHAL HAVRAN
(Autor je stálym spolupracovníkom SME)