ti fyzických a právnickych osôb boli upravené len zákonmi a nie podzákonnými právnymi predpismi.
SDK: Prijať zákony na obnovenie demokratického právneho poriadku. Zrušiť nedemokratické zákony, ktoré boli prijaté od novembra 1994, resp. nedemokratické ustanovenia v zákonoch. Pripraviť návrh koncepcie novej Ústavy SR. Upraviť referendum ako formu účasti občanov na správe verejných vecí priamo, vrátane možnosti schváliť ústavu, ústavný zákon a zákon, ako i možnosti ľudovej iniciatívy v zákonodarnom procese. Zaviesť priamu voľbu prezidenta SR.
SOP: Obnoviť a rešpektovať princípy parlamentnej demokracie založenej na dodržiavaní zákonov, dôslednej deľbe moci a jej kontrole, účasti občanov na tvorbe politickej vôle, pluralite názorov a dodržiavaní ľudských práv a slobôd. Podporiť zmenu ústavy, týkajúcu sa priamej voľby prezidenta občanmi
SMK: Považovať princíp právneho štátu za zásadu, ktorá bráni občana od prípadnej svojvôle štátnych orgánov. Iniciovať prijatie novej Ústavy SR a dovtedy zmeniť jej preambulu tak, aby v nej dominoval občiansky charakter, bola zavedená priama voľba prezidenta, upresnené právne postavenie samosprávy v duchu Európskej charty miestnej samosprávy, zavedená možnosť sankcií za nerešpektovanie uznesení a nálezov ÚS SR.
SDĽ: Do analytických prác na zmenách Ústavy SR, ktorých cieľom majú byť argumenty o potrebe a rozsahu revízie ústavy, okrem legislatívnych odborníkov zapojiť aj zástupcov zákonodarnej, výkonnej a súdnej moci, vrátane vedeckých a vedecko-pedagogických pracovísk a širšej odbornej verejnosti.
SNS: Energicky presadzovať právo a zákonnosť ako najspravodlivejší prostriedok riadenia spoočnosti a štátu, uplatňovať princípy vládnutia len na základe práva, v rámci práva a z hľadiska rovnosti pred zákonom. Neprijateľnosť akejkovek formy totalitnej vlády, nerešpektovania práva a zneužívania väčšinového postavenia na realizáciu skupinových záujmov. (jo)