Prvého septembra uplynie v tichosti už šesť rokov od schválenia základného zákona - Ústavy Slovenskej republiky. Hlavný cestovný poriadok slovenským zákonodarstvom počas týchto rokov bol viac ráz pozmenený. Buď doplnením, alebo priamou zmenou. Doplnkom ústavy je tzv. zákon o konflikte záujmov, najvážnejšou zmenou je prechod niektorých právomocí prezidenta na predsedu parlamentu. Jeho praktické uplatnenie znamenalo totiž ďalšie porušenie ústavy, ktoré je ďalším vrúbkom na ústavnom rováši I. Gašparoviča. Vymenovanie náčelníka Generálneho štábu Armády SR bolo v rozpore s ústavou, o čom svedčí aj predmetný nález Ústavného súdu o menovaní náčelníka GŠ. A minister obrany Sitek, ktorý vydá na základe Gašparovičovho rozhodnutia príslušný rozkaz, sa stal pri porušení ústavy akýmsi pomocným stĺpom.
Ústava, napokon ako každý zákon, má slúžiť hlavne na ochranu občanov pred zásahmi štátnej moci. I keď dnešná vládna garnitúra si myslí a koná opak. Snaha o zmenu ústavy týkajúca sa priamej voľby prezidenta narazila na tvrdý odpor vládnej koalície. Dôvody sú všeobecne známe. Ešte nepríjemnejšou skutočnosťou však bolo zmarenie referenda - zmarenie vôle ľudu. I keď možno oceniť, že občania sa postavili na odpor vládnej moci aspoň tak, že odmietli prevziať falošné hlasovacie lístky, vydané ministrom vnútra Krajčim. Aktívnejší odpor dokázali uskutočniť len otcovia Štúrova, ktorí napriek vyhrážaniu premiéra a použitiu mocenských prostriedkov - polície, prokuratúry, ba dokonca súdu - referendum zorganizovali a dali obyvateľom možnosť, aby si sami vybrali, či sa ho zúčastnia alebo nie.
„Základný princíp demokracie v právnom štáte je vyjadrený aj v našej ústave zvrchovanosťou občanov SR (čl. 2 ods. 1 ústavy). Občania, ako pôvodcovia vzniku a existencie štátnej moci (zákonodarnej, výkonnej, súdnej), majú prvotnú kreačnú právomoc, čo znamená, že majú ako prví a jediní právo vytvárať orgány štátu. Táto právomoc občanov nie je od nikoho odvodená, ale naopak všetky štátne orgány odvodzujú svoju právomoc od občanov ako suveréna štátnej moci. Jedným zo základných práv občanov, ktoré napĺňa ústavný princíp ich zvrchovanosti v štáte (čl. 2 ods. 1 ústavy), je právo „zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov“. Uvedené je formulácia Ústavného súdu SR, ktorú pred voľbami nezaškodí pripomenúť. JURAJ HRABKO
(Autor je na kandidačnej listine Strany maďarskej koalície)