SEVERNÉ KIVU, KONGO - V oblasti pôsobí viacero milícií rwandského a ugandského pôvodu. Všetky spája odpor voči vládam v Kampali (Uganda) a Kigali (Rwanda), ktoré obviňujú zo snahy premeniť oblasť Veľkých jazier na tutsiovskú ríšu.
RWANDA - V roku 1994 po genocíde ušlo z Rwandy do Konžskej demokratickej republiky (KDR) asi milión Hutuov, medzi nimi i zvyšky milícií zodpovedných za masakry, ktoré sú dodnes aktívne v oblasti Kivu. Pred rokom Rwanda pomohla prezidentovi KDR Kabilovi zvrhnúť diktátora Mobutua Sese Seka a až donedávna spoločne bojovali proti milíciám nepriateľským k obom vládam. Kabila rwandských vojakov v júli vypovedal z krajiny.
UGANDA - Na kožskom území pôsobia povstalci, ktorí od roku 1996 bojujú za zosadenie ugandskej vlády. Z podobných dôvodov Rwanda aj Uganda podporili Kabilov nástup k moci.
ANGOLA - Má tiež výhrady voči nestabilnej hranici, ktorou sa dostáva podpora k angolským povstalcom z radov hnutia UNITA. Snaží sa zároveň demonštrovať silu svojej armády.
ZIMBABWE - Obe krajiny nemajú spoločnú hranicu a tak bola jeho vojenská pomoc Kabilovi prekvapením. Je založená na osobných sympatiách prezidentov a na fakte, že Kabila má dnes voči vláde v Harare dlhy za nákup veľkého množstva vojenskej techniky.
JUHOAFRICKÁ REPUBLIKA - Nelson Mandela kritizoval Angolu a Zimbabwe za intervenciu v Kongu. JAR má v Kongu významné ekonomické záujmy a čaká, ako sa situácia vyvinie.
KEŇA - Je v zásade naklonená Kabilovi.
ZAMBIA - Má s Kongom spoločnú hranicu v bohatých surovinových oblastiach. Ticho podporila Kabilov nástup a podporuje ho diskrétne aj teraz.
NAMÍBIA - Otvorene podporuje Kabilu, pričom sleduje najmä ekonomické záujmy svojich spoločností.