Vojenská doktrína USA vraj pripúšťa jadrový úder proti teroristom

WASHINGTON, MNÍCHOV (ČTK, mim) - Spojené štáty americké môžu v boji proti terorizmu použiť aj jadrové zbrane. Umožňuje im to "platná a oficiálna vojenská doktrína" z 9. februára 1996. USA môžu použiť zbrane hromadného ničenia proti "neštátnym aktérom", ..

WASHINGTON, MNÍCHOV (ČTK, mim) - Spojené štáty americké môžu v boji proti terorizmu použiť aj jadrové zbrane. Umožňuje im to "platná a oficiálna vojenská doktrína" z 9. februára 1996. USA môžu použiť zbrane hromadného ničenia proti "neštátnym aktérom", ako aj ich zariadeniam a operačným cieľom. Nemecká tlačová agentúra DPA, ako aj nemecký denník Süddeutsche Zeitung, ktoré informáciu zverejnili, sa odvolávajú na údaje Britsko-americkej bezpečnostnej informačnej rady, ktorá má byť zverejnená v septembri. Podľa štúdie sú teroristické organizácie na zozname "neštátnych aktérov" na prvých miestach. Americkí vojenskí predstavitelia nasadenie jadrových zbraní nepovažujú za porušenie medzinárodného práva. Cieľom je zabrániť použitiu zbraní hromadného ničenia. Podľa doktríny pripadá jadrový úder proti teroristom do úvahy, pokiaľ by teroristické skupiny získali prístup k jadrovým, chemickým alebo biologickým zbraniam hromadného ničenia. Pokiaľ by sa tieto zbrane predstavujúce hrozbu pre USA a ich spojencov nedali odstrániť konvenčnými prostriedkami, bolo by možné nasadenie jadrovej zbrane. O takom kroku by musel rozhodnúť prezident USA na základe odporúčania vojenského velenia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z amerických predstaviteľov v rozhovore pre televíznu stanicu CNN túto skutočnosť komentoval ubezpečením, že jadrový útok USA proti teroristom sa nepredpokladá, avšak ako súčasť svojej jadrovej stratégie ponechávajú USA všetky možnosti otvorené. Americké zákony umožnili Billovi Clintonovi zaútočiť na predpokladané teroristické základne v Afganistane a na farmaceutickú továreň v Sudáne. Američania v tomto prípade nasadili konvenčné strely s plochou dráhou letu.

Autor: mim

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 628
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 379
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 724
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 209
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 387
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 783
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 915
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 326
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu