LONDÝN (SITA) - Medzinárodná ratingová agentúra Fitch IBCA vyhlásila, že v prípade primeranej reakcie pobaltských krajín na súčasný vývoj udalostí v Rusku majú tieto štáty aj napriek ich blízkym obchodným vzťahom a finančným prepojeniam na Rusko viac predpokladov, aby sa vyhli dopadu tzv. "ruskej chrípky", než iné postkomunistické krajiny.
Fitch IBCA poukázala napríklad na to, že jedna pätina exportu Litvy v súčasnosti smeruje do Ruska, pričom ide najmä o potraviny a výrobky ľahkého priemyslu. Krajina zároveň profituje zo spracovania ruskej ropy. Súčasný obchodný deficit Litvy na bežnom účte by mal v tomto roku dosiahnuť 12 až 13 % HDP, agentúra však nevylúčila jeho možný rast v prípade ďalšieho prehlbovania ruskej krízy. Väčšiu dôležitosť však Fitch IBCA priradila plánovanému prechodu zo súčasného kurzu litu, ktorý je viazaný na americký dolár, na fixný kurz viazaný na euro. Momentálne hodnotenie agentúry Fitch IBCA pre Litvu predstavuje úroveň "BB-plus".
V prípade Estónska však export do Ruska v minulom roku predstavoval iba 9,8 %, pričom import z Ruska dosahoval iba 7,5 %. Týkalo sa to predovšetkým o potravín. Ratingová spoločnosť zároveň upozornila na prudký 75-percentný pokles estónskeho akciového trhu vzhľadom na makroekonomickú nestabilitu a stav bankového systému krajiny. Potenciálnou hrozbou pre krajinu podľa agentúry naďalej zostáva veľký deficit na bežnom účte vo výške 11 % HDP. Spoločnosť Fitch sa však domnieva, že kurz estónskej kroony, naviazanej na nemeckú marku je dostatočne odolný, aby odolal finančným tlakom, zapríčinených krízou v Rusku. Momentálny rating Estónska zodpovedá úrovni "BBB". Napriek tomu, že Lotyšsko udržiava s Ruskom výrazné finančné a obchodné vzťahy, možnú zraniteľnosť krajiny ruskou krízou znižuje absencia makroekonomickej stability. Lotyšsko, ktorého rating predstavuje úroveň "BBB", do Ruska vyváža približne 27 % svojich produktov, z čoho najväčší podiel pripadá na mliečne výrobky a ryby. Potenciálnou slabinou lotyšskej ekonomiky podľa agentúry Fitch zostáva vystavenosť lotyšských bánk vývoju v Rusku. Väčšina z hodnoty vkladov nerezidentov vo výške 650 mil. USD zodpovedá depozitom ruských spoločností a občanov.
Na záver agentúra Fitch IBCA zdôraznila, že v prípade výrazného vplyvu volatility medzinárodných finančných trhov by mohlo dôjsť k výraznému zhoršeniu celkovo dobrých vyhliadok krajín strednej a východnej Európy.