MOSKVA (SITA, Reuters) - Ruský premiér Sergej Kirijenko ešte pred svojím odvolaním bránil spôsob, akým jeho vláda bojuje s finančnou krízou, pričom varoval parlament, že problémy sa ešte len začali. Kirijenko a ruský minister financií Zadornov apelovali na Štátnu dumu (dolná komora ruského parlamentu s dominantným postavením opozície), aby skončila so svojím odmietavým postojom voči protikrízovým opatreniam ruskej vlády a aby prijala návrhy daňových zákonov, ktoré sú nevyhnutné pre vyriešenie krízy.
"V apríli som vám povedal, že vstupujeme od najťažšej fázy krízy a že do jesene pocítime najväčšiu záťaž nahromadeného štátneho dlhu a najťažšie dôsledky pádu svetových cien komodít na ruský export. Dnes to všetko začíname pociťovať. Vstúpili sme do vážnej finančnej krízy," povedal Kirijenko. "Nemôžeme si dovoliť luxus byť populárnou vládou. Celkový dopad problémov Ruska a medzinárodných trhov sa zatiaľ neprejavil v celej svojej intenzite," dodal.
Opoziční politici hrozia odvolaním prezidenta Jeľcina, ktorý sa dostal pod ostrú spŕšku kritiky, keďže tri dni pred pondelkovou faktickou devalváciou vylúčil takýto krok. Komunistický vodca Genadij Zjuganov povedal, že "nedošlo k devalvácii rubľa, ale k devalvácii prezidenta a vlády". Minister financií Michail Zadornov vyjadril presvedčenie, že krízu v Rusku sa podarí vyriešiť, avšak vláda a parlament musia spolupracovať.
Poslanci Dumy tvrdia, že príčinou krízy je neschopnosť vlády, ktorá spôsobila, že milióny pracovníkov nedostali niekoľko mesiacov mzdy. Vláda však tvrdí, že ruská kríza bola v prevažnej väčšine vyvolaná faktormi, ktoré Rusko nemohlo ovplyvniť - t.j. krízou v Ázii a pádom svetových cien ropy. Vláda tiež kritizuje Štátnu dumu za jej neochotu prijať viaceré návrhy zákonov, dôležité pre vyriešenie krízy.