VIEDEŇ (SITA) - Konjunktúra rakúskeho hospodárstva stojí "na hlinených nohách". Rast hospodárstva pokračoval aj v prvej polovici tohto roku, ale zvýšenie produkcie sa už podľa Joachima Lamela z Rakúskej hospodárskej komory nedá očakávať. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA. Spomalenie rastu zaznamenali predovšetkým podniky ťažobného priemyslu, pričom pokles výroby bol charakteristický prevažne pre podniky zamerané na spracovanie kameňa a keramických hmôt. J. Lamel nepredpokladá hospodársky rast ani v odvetví stavebníctva. Podľa Joachima Lamela výrazne stagnoval objem nových objednávok, zamestnanosť zostala na rovnakej úrovni. Priemyselná výroba by sa v tomto roku mohla zvýšiť o 0,5 %.
Podľa J. Lamela je v súčasnosti hnacou silou priemyselného rastu vývoz. Od januára do júna sa objem exportu zvýšil o 10,4 % a v tomto roku by mal presiahnuť hodnotu 800 mld šilingov. V minulom roku Rakúsko vyviezlo tovar za 712,4 mld šilingov. Vysoký podiel exportu na hospodárskom raste má však podľa J. Lamela aj svoju negatívnu stránku, pretože finančná kríza v Ázii, platobné problémy štátov strednej a východnej Európy, ako aj situácia v Rusku môžu mať negatívne dopady na rakúske hospodárstvo.
Podľa Wernera Clementa z Ekonomického inštitútu panuje vo svete i napriek dobrým hospodárskym výsledkom nervozita, pričom poukázal predovšetkým na krehkosť hospodárskeho rastu. Podľa neho síce pokračuje v Európe konjunktúra, ale spomalenie hospodárskeho rastu je čoraz zreteľnejšie. Rast sa spomalil aj v USA a v Japonsku a ostatných ázijských krajinách pokračuje "drastický" hospodársky pokles. Konjunktúru by podľa Clementa mohla negatívne ovplyvniť aj nestabilita čínskeho hospodárstva, ktoré je ohrozené znehodnotením japonského jenu. Medzinárodný menový fond prehodnotil svoju prognózu svetového rastu hrubého domáceho produktu (HDP) na tento rok z 4,25 % na 3 %.