i pripravuje Slovensko uplatnenie slobodného colného pásma a slobodných colných skladov, kde sa uvažuje s určitými daňovými aj colnými zvýhodneniami pre subjekty podnikajúce v tomto pásme, resp. sklade. Podmienkou bude, že výsledky výroby v týchto oblastiach budú nasmerované na zahraničné trhy. Vyplýva to z materiálu Stimuly pre zahraničných investorov pre zatraktívnenie investovania na Slovensku, ktorý vláda SR vzala na vedomie.
V daňovej oblasti sú v súčasnosti vytvorené fiškálne motivačné opatrenia. Ide konkrétne o daňové prázdniny a daňový úver. V medzinárodnej oblasti zdôrazňuje vláda úsilie SR o vstup do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) a integráciu do EÚ, čo zvyšuje kredibilitu krajiny a približuje ju zahraničným investíciám. Súčasný právny a inštitucionálny rámec priamych zahraničných investícií (PZI) sa vyznačuje viacerými liberálnymi rysmi.
PZI na Slovensku sú podľa vlády podstatne menšie ako vo väčšine transformujúcich sa krajín. Väčší prílev PZI môže prispieť k udržaniu vysokej úrovne domácich investícií, uľahčiť transfer technológií, know-how, zlepšiť riadenie podnikov, napomôcť reštrukturalizácii a urýchliť rast vývozu. PZI rastú na Slovensku ročne v intervale 0,5 - 1 % z HDP, čo v absolútnom vyjadrení znamená takmer 6 mld Sk ročne. Prílev zahraničného kapitálu do podnikov na území SR za január až marec tohto roka dosiahol 4,7 mld Sk. Najväčšími investormi boli USA a Gibraltár. Z územného hľadiska sa najviac investovalo vo východoslovenskom a západoslovenskom regióne. Najväčší podiel zahraničného kapitálu z odvetvového hľadiska bol vložený do priemyselnej výroby.