kturálny motor v krajine vychádzajúceho slnka; následky finančných turbulencií v Indonézii či Thajsku ešte stále doliehajú na tamojšie národné hospodárstva, ako aj na americkú ekonomiku, ktorej zase hrozí spomalenie ekonomického rastu.
Túto globálnu finančnú neistotu pocítili aj hlavné burzové barometre. Dow Jones (index 30 najväčších amerických priemyselných gigantov) sa zďaleka pozerá na júlovú rekordnú hodnotu 9338 bodov; minulý týždeň zväčša osciloval okolo úrovne 8600 bodov. DAX (index 30 najväčších nemeckých akciových spoločností) sa väčšinu týždňa pohyboval okolo hodnoty 5500 bodov, takisto na hony vzdialený od rekordu spred niekoľkých týždňov 6225 bodov. Otázkou otázok teda zostáva naďalej, či sa niekoľkoročný dlhodobý pozitívny trend práve končí, či kurzy začnú odteraz dlhodobo klesať, alebo či burziáni budú schopní zvrátiť aj súčasný nepriaznivý vývoj.
Slovenské akcie sa na nemeckej burze ani v uplynulých dňoch nevymanili podľa údajov v odbornom časopise BOERSE ONLINE z dlhodobého negatívneho trendu. K 18. augustu klesol Slovnaft oproti 11. augustu o 2,35 % na 32,50 DEM a VSŽ Košice o 0,99 % na 20 DEM. Nafta Gbely sa udržala na úrovni 30 DEM, Slovakofarma na 160 DEM a Váhostav Žilina na 24 DEM. U všetkých troch posledne spomenutých vlajkových lodí slovenského priemyslu ide pritom o najnižší kurz za posledných 12 burzových mesiacov.