Najväčší objem obchodov na anonymnom trhu v priebehu minulého týždňa bol realizovaný s akciami Hirocemu. Už sa pomaly stáva pravidlom, že najväčší týždenný objem je realizovaný jediným obchodom. Nebolo to inak ani tento týždeň s akciami Hirocemu. Obchod s objemom 1 312 tis. Sk pri kurze 250 Sk bol uzavretý v stredu minulého týždňa na parkete BCPB. Naposledy sa predtým obchodovalo na burze s akciami Hirocemu 15. mája 1998 za cenu 224 Sk.
Akcie VSŽ Holding tento týždeň opäť posilnili. Priemerná piatková záverečná cena bola 419 Sk, čo je o 1,28 % viac ako záverečná cena v predchádzajúcom týždni. Na anonymnom trhu RMS sa cena v priebehu týždňa postupne zvýšila zo 400 Sk na 415 Sk. Na burze sa koncom týždňa vyšplhala cena akcií VSŽ Holdingu na 435 Sk. Celkový objem na anonymných trhoch za minulý týždeň dosiahol 1054 tis. Sk. Objem priamych obchodov bol sotva viac ako 1,3 mil. Sk, čo pri mesačnom objeme 91,6 mil. Sk je takmer zanedbateľné.
Po výraznom oslabení akcií Slovakofarmy v priebehu júna sa začiatok august javil ako obdobie stabilizácie. V priebehu minulého týždňa však jej akcie o takmer 6 %. Na anonymnom trhu RMS sa začiatkom týždňa obchodovali ešte za 3000 Sk, v piatok dosiahla minimálna cena už len 2600 Sk a maximálna 2859 Sk. Na burze bolo obchodovanie s akciami Slovakofarmy charakteristické postupným poklesom volatility v priebehu týždňa. Kým v pondelok bol rozdiel medzi minimálnou a maximálnou cenou viac ako 200 Sk, v piatok to bolo už len 8 Sk. Celkový objem na anonymných trhoch dosiahol 770 tis. Sk. Podobne ako s akciami VSŽ aj u akcií Slovakofarmy výrazne poklesol objem priamych obchodov, keď minulý týždeň bol na priamych obchodoch zobchodovaných len 3,3 mil. Sk. Ceny priamych obchodov sa na BCPB výrazne odlišovali od cien anonymných. V piatok sa na anonymnom trhu obchodovalo za 2770-2778 Sk, ale v ten istý deň sa na priamo zobchodovalo 204 ks akcií Slovakofarmy za prekvapujúcich 3950 Sk.
Akcie VÚB minulý týždeň opäť začali významne rásť. Zdá sa, že kopírujú svoj vývoj z prelomu júna, júla tohto roku, keď sa ich ceny vyšplhali v priebehu troch týždňov na takmer dvojnásobok. Zatiaľ sa ich cena zvýšila o 17 % v priebehu jediného týždňa. Na parkete burzy v piatok dosiahla cena na anonymnom trhu až 900 Sk. S nárastom ceny súvisí aj zvýšenie objemu realizovaných obchodov, ktorý dosiahol 686 tis. Sk.
Naďalej pokračoval aj rast akcií Slovenských lodeníc. Minulý týždeň ich rast bol ešte výraznejší ako v predchádzajúcom týždni. Cena na anonymnom trhu v piatok na RMS dosiahla 399 Sk. Týždenný rast ceny tak dosiahol 20,9 % pri objeme obchodov 46 tis. Sk. Zdá sa, že cenové dno dosiahli akcie Slovenských lodeníc v priebehu júna tohto roku, kedy ich cena klesla pod 200 Sk. Za posledný mesiac sa cena lodeníc zvýšila o viac ako 70 %. Rastúci trend akcií sa dá očakávať aj v najbližšom období.
Akcie IF PSIPS sa na trhu RMS obchodovali v pondelok ešte za cenu 56 Sk, ale do piatku sa zvýšila cena na anonymnom trhu na 65 Sk. Na trhu BCPB sa v pondelok a utorok obchodovali akcie IF PSIPSu dokonca len za 40 Sk, resp. 45 Sk. V druhej polovici týždňa sa však už na BCPB neuzavrel ani jeden obchod a dopyty dosiahli v piatok 58 Sk.
Najväčší priamy obchod bol realizovaný vo štvrtok s akciami Plastiky Nitra. Previedlo sa 9,99 % základného imania tohto podniku. Cena na jednu akciu v tomto obchode bola 1306 Sk a celkový objem obchodu dosiahol 90,4 mil. Sk. Najväčším prekvapením je práve cena, za ktorú sa obchod realizoval. V súčasnosti sa akcie Plastiky obchodujú na úrovni málo nad 300 Sk a naposledy sa za cenu okolo 1300 Sk obchodovala Plastika pred viac ako dvoma rokmi. V poslednom období dosahujú týždenné objemy s akciami Plastiky niekoľko desiatok tisíc korún.
Priame obchody pokračovali aj s akciami Drôtovne. Celkový objem 74,7 mil. Sk bol zobchodovaný pri cene za akciu 600 Sk. Na anonymnom trhu sa Drôtovňa obchodovala za ceny od 201 do 240 Sk pri veľmi malých objemoch.
Tretím významným priamym obchodom počas minulotýždňového obchodovania na kapitálovom trhu bol obchod s akciami Slovenskej poisťovne. Obchod bol realizovaný v pondelok na parkete burzy. Previedlo sa 2,3 % základného imania poisťovne za cenu 1143 Sk, celkový objem dosiahol 40 mil. Sk. Prevod viac ako 2 % základného imania najväčšej poisťovne je sám osebe významný. Dôležitosť tohto obchodu je o to väčšia, že sa uskutočnil v období, keď dochádza k navyšovaniu základného imania spoločnosti. Navyše stále nie je jasné, či pri tomto navyšovaní neporušil emitent svoje zákonné povinnosti vyplývajúce zo Zákona o cenných papierov a či strata majoritného podielu FNM nie je v rozpore so záujmami štátu v tejto spoločnosti.
Informácie poskytuje aj internetová strana http://www.p67value.sk
Autor: PETER HALÁK, P67 value, spol. s r.o., Bratislava