u. Nechuť pripomínať si rok 1968 súvisí aj so zlým pocitom tých, ktorí sa postavili s holými rukami proti tankom, ale čoskoro upadli do apatie a prispôsobili sa.
Die Welt, Berlín
Výnimkou je
Milan Markovič
V tomto storočí si Česi a Slováci rozumeli bez problémov. Aj za "normalizácie" po roku 1968 sa prísne dbalo, aby neprišiel nakrátko ani jeden z ich jazykov. Aj v športových prenosoch boli vždy dvaja komentátori. To pominulo. Výnimkou je kabaretista Milan Markovič, ktorého zo slovenských verejných médií vyobcovali pre ostrú kritiku mečiarovského režimu. Vystupuje ako emigrant v pražskej televízii. Ozývajú sa hlasy, že pre českú mládež bude slovenčina čoskoro taká nezrozumiteľná ako pre najstaršiu generáciu ruština.
Die Presse, Viedeň
Začiatok disidentstva
aj v ZSSR
Udalosti pred 30 rokmi zbavili svet navždy viery v reálny socializmus s ľudskou tvárou. Znamenali aj zrod disidenstva v Sovietskom zväze. Pokus o reformu socializmu bol v ČSSR potlačený zvonka, v ZSSR zvnútra.
Itogi, Moskva
Veľa pretrvalo dodnes
Mnoho z moskovského postupu z roku 1968 pretrvalo dodnes. Dôkazom je vojna v Čečensku či ruský tlak na pobaltské krajiny. Budúcnosť je len v prerode Ruska sovietskeho na Rusko ruské.
Gazeta Wyborcza, Varšava
"Reálny socializmus"
sa nemohol rozvinúť
Všetci prívrženci reálneho kapitalizmu by mali byť štedrí a poskladať sa na postavenie obrovského pamätníka L. I. Brežnevovi a jeho stalinistom. Bez ich pričinenia z roku 1968 by sa ZSSR nebol zrútil. Urobili všetko, aby sa "reálny socializmus" nemohol rozvinúť.
Nezavissimaja gazeta, Moskva
Pražská jar sa skončila pádom ZSSR
Potlačenie obrodného procesu vo vtedajšom Československu bolo tiež chvíľou, keď sa Západ zmieril s trvaním komunizmu. No napriek tomu takmer na deň presne po 23 rokoch prestal ZSSR existovať. Pražská jar z roku 1968 sa ani nemohla lepšie skončiť.
The Daily Telegraph, Londýn