a pomôcť vybudovať dôveru v ohrozený rubeľ.
"Je tak veľa krokov, ktoré sú potrebné, že by to bol nekonečný zoznam," hovorí Thierry Malleret, šéfekonóm moskovskej banky Alfa Kapital. Kirijenko na začiatku minulého týždňa vysvetľoval v Štátnej dume dôvody antikrízových opatrení, vrátane faktickej devalvácie rubľa a 90-denného zmrazenia splátok niektorých zahraničných dlhov. Uskutoční sa úplná reštrukturalizácia krátkodobej dlhovej služby, ktorá sa prepíše na lacnejší dlhodobý doklad. To uľahčí štátu s nedostatkom hotovosti splácať dlhy, ale niektorí západní bankári hovoria o neplnení záväzkov.
Analytici označujú za kľúčový krok rozpočtovú reformu, ktorá zahŕňa hlavne výber daní s cieľom zastaviť problém nedoplatkov v mzdách a nezplatených účtov medzi podnikmi, kde mohutný ťaživý dlh predstavuje približne 65 miliárd rubľov (9,28 miliardy USD). Vláda, ktorá už načrtla nový, dynamickejší daňový systém a zdvihla daň z pridanej hodnoty, dúfa vo zvýšenie daňových odvodov na 25 miliárd rubľov mesačne zo súčasných 12 miliárd do konca roka. S klesajúcim hrubým domácim produkom - o 4,5 percenta v júli v porovnaní s vlaňajším júlom - a pravdepodobným nárastom cien po devalvácii rubľa, však ruskú vládu čaká rozhodujúci zápas o to, presvedčiť ľudí, aby prekonali zvyk doživotného vyhýbania sa plateniu daní.
Analytici tiež kladú dôraz na kompletnú reformu bankového systému, ktorá dopomôže mnohým z viac ako 1400 bánk ku krachu, vytvorí dôveru v silné jadro bánk a podporí vklady. Mnohé banky sa nevenujú tradičným bankovým aktivitám, ako sú pôžičky, a spoľahli sa na zisky z úrokov z krátkodobých úverov. "Vláda musí upratať tento zmätok," tvrdí Malleret z Alfa Capital. "Najlepším spôsobom, ako to urobiť, je zbaviť sa tých všivavých bánk, ktoré spustili krízu, čo znamená, že musíte drasticky reštrukturalizovať bankový sektor," dodáva. Analytici súdia, že to možno povzbudí ľudí, aby vybrali milióny dolárov, ktoré schovávajú pod matracmi, a vložili ich do bánk, a tie zase získajú viac dlhodobých fondov na pôžičky.
Pavel Tepluchov, prezident poradenskej firmy v oblasti bankovníctva Trojka Dialog mieni, že vláda musí urýchliť daňovú a pozemkovú reformu, aby vytvorila životaschopný trh s nehnuteľnosťami ako oblasť stabilných dlhodobých investícií obyvateľstva. Podľa analytikov i vytvorenie fungujúceho zákona o bankrotoch podnikov podporí ekonomiku, pretože banky skôr požičajú, keď tu bude racionálny likvidačný proces, ktorý im zaistí návrat ich peňazí.
Autor: r