ce sa odvolania doterajšieho a vymenovania nového náčelníka Generálneho štábu Armády SR môžu mať vplyv na dôveryhodnosť armády, prípadne jej destabilizáciu?" spýtali sme sa niektorých politikov a odborníkov.
Anna MALÍKOVÁ, podpredsedníčka SNS: "Verím, že armáda ostane i naďalej apolitická, pretože v posledných rokoch si práve ona získala najväčšiu dôveru obyvateľov tohto štátu. Myslím si, že veľmi znepokojujúce sú vyhlásenia generálplukovníka Jozefa Tuchyňu o tom, že armáda má v súčasnosti dvoch náčelníkov Generálneho štábu."
Plk. Tomáš ŠVEC, tlačový tajomník Generálneho štábu ASR: "Posledné udalosti určite nemôžu ovplyvniť dôveryhodnosť armády, pretože veliteľský zbor je dostatočne vyspelý, dokáže zhodnotiť situáciu a pozná svoju úlohu, ktorú stanovuje pre armádu zákon. Rámec zákona žiaden veliteľ neprekročí."
Rudolf TVAROŠKA, generál vo výslužbe: "Dôveryhodnosť armády ako celku to neoslabí a jej stabilitu takisto nie. Bolo to urobené v duchu posledných zákonov, keď sa dávali právomoci predsedovi NR SR. Možno mať výhrady voči forme, ale voči obsahu ťažko. Sme pred voľbami a každý politický subjekt si chce prihriať polievočku."
Pavol HAMŽÍK, podpredseda SOP: "Robiť takéto kroky pár týždňov pred voľbami je nezodpovedné. Môže to viesť k určitým zmätkom a táto situácia môže mať vplyv na dôveryhodnosť predovšetkým vlády. To skôr ako na dôveryhodnosť armády."
Ladislav PITTNER, poslanec NR SR za KDH: "Ak sa nebudú rešpektovať zákony, to je jedno v akej organizácii, ale najmä v armáde, hrozí anarchia, hrozí chaos. To by sa mohlo zneužiť v rôznych situáciách. Keď sa urýchlene nevyrieši otázka zákonnosti odvolania doterajšieho náčelníka a vymenovania nového, dovtedy riziko rozkladu existuje."
Autor: rf, dio, rt