Biely dom vyhlásil otvorenú vojnu svetovému terorizmu. Spojené štáty si pritom uvedomujú, že najzraniteľnejšími v tomto zápase sú práve ony samy. Prezident Bill Clinton odlietal ešte v utorok pred zásahom voči Sudánu a Afganistanu na dovolenku jedným vrtuľníkom. Vo štvrtok sa však vrátil do Washingtonu troma, pričom dva boli iba maskovacím manévrom a až v poslednej chvíli sa od skupinky odpojil "ten pravý" na palube s prezidentom a pristál pred Bielym domom. Kto však ochráni bežných Američanov, ktorí majú ešte v živej pamäti bezmocnosť, ktorá v krajine zavládla po útoku na Svetové obchodné centrum v New Yorku či na federálnu budovu v Oklahoma City?
Ministerstvo zahraničných vecí USA vyzvalo ešte vo štvrtok amerických občanov, žijúcich v zahraničí, ale aj dovolenkujúcich turistov, aby zvýšili svoju ostražitosť. Samotná vláda pritom varovala Američanov, aby sa vyhli akýmkoľvek masovým podujatiam, ktoré by mohli využiť teroristické organizácie. Je totiž takmer isté, že štvrtkové zásahy nezostanú bez odozvy v arabskom svete. Hap Connors, hovorca úradu spravujúceho budovy vo vlastníctve federálnej vlády (GSA) na celom území Spojených štátov, sa vyjadril, že jeho úrad už "vydal pokyny pre všetkých bezpečnostných agentov, aby zvýšili obozretnosť najmä pri zaregistrovaní podozrivých balíkov, osôb alebo vozidiel". Dodal však, že po útoku na federálnu budovu v Oklahoma City v roku 1995 už boli vo všetkých 8200 budovách v správe federálnej vlády sprísnené bezpečnostné opatrenia natoľko, že tie nové bežný návštevník ani nespozoruje. Newyorský starosta Giuliani sa nechal počuť, že v uliciach mesta budú výrazne posilnené policajné hliadky, najmä v okolí náboženských inštitúcií a chrámov, ako aj diplomatických zastupiteľstiev. "Všetko sú to preventívne opatrenia, zatiaľ nemáme žiadne konkrétne poznatky, že by sa terčom prípadných útokov mali stať niektoré objekty v meste," snažil sa upokojiť situáciu Giuliani. Federálna polícia medzitým sprísnila kontroly na všetkých vlakových a autobusových staniciach, pod osobitným dohľadom ozbrojených zložiek je aj všetkých 301 vstupných brán do krajiny - tak hraničných priechodov z Mexika a Kanady, ako aj prístavov a medzinárodných letísk.
Denník USA Today vo svojom včerajšom vydaní prináša aj niektoré názory amerických občanov, trvalo žijúcich za hranicami krajiny. "Okamžite po zverejnení správy mi volala moja matka a držala slúchadlo v blízkosti televízora, aby som mohla všetko počuť," hovorí znepokojená Elizabeth Kramerová, ktorá v súčasnosti žije a pracuje v kenskom Nairobi. "Mám strach o mojich priateľov, ktorí pôsobia v Sudáne. Aká nálada asi vládne v krajine, kde bola práve bombardovaná chemická továreň?"
Autor: jk