Náhoda je blbec, tvrdí klasik a život mu dáva takmer dennodenne za pravdu. Tím akreditovaných novinárov popredných médií, ktorí sledujú prázdniny amerického prezidenta v Novom Anglicku, nemal vo štvrtok popoludní nič lepšie na práci, a tak si v záhrade hotela v Martha`s Vineyard objednal videoprojekciu satirického filmu, rozprávajúceho fiktívny príbeh prezidentského kandidáta, ktorý má problémy s nežným pohlavím. Na obrazovke ledva stihli doznieť úvodné titulky, keď sa v záhrade objavil mikrobus so súrnou správou, že všetci majú okamžite prísť do neďalekej školy kvôli naliehavým novinkám. Začal sa raketový útok na sudánske a afganské ciele. Paradox, ktorý tentoraz spravil z náhody geniálneho blbca, bol v tom, že prezidentovi ľudia novinárov vytiahli od filmu Wag the Dog (Zavrť psom), ktorý sa v slovenských kinách objavil pod nie veľmi výstižným názvom Pes lump.
"Pes je múdrejší ako jeho chvost a preto ním vrtí. Keby bol múdrejší chvost, zavrtel by psom," dozvie sa divák už v úvode filmu, ktorý svetová tlač neváhala označiť prívlastkom "najcynickejšia paródia na cynizmus". Pravidelní návštevníci kín už vedia, o čom je reč. Pre tých ostatných len stručne: dva týždne pred voľbami sa zistí, že prezidentský kandidát mal techtle-mechtle s jednou zo skautkiek, ktoré počas "školskej exkurzie" navštívili Biely dom. Aby odvrátili pozornosť verejnosti, vymyslia jeho poradcovia vojnu v Albánsku - nie naozajstnú, ale iba filmovú. "Aj tak nikto nevie, kde sa tá krajina nachádza," nechá sa pritom počuť dvojica Robert De Niro a Dustin Hoffman, vďaka výkonom ktorých sa snímka zaradila medzi najúspešnejšie filmy uplynulého roka. Keď noviny The Sun v januári 1998 s neskrývaným sarkazmom napísali, že čosi podobné sa už zajtra môže stať skutočnosťou, pravdepodobne nikto netušil, že tieto slová sú takmer prorockými. O existencii Moniky Lewinskej vtedy totiž vedela nanajvýš jej priateľka Trippová a vyšetrovateľ Starr.
Vyšetrovanie sa skončilo - zabudnite. Možno práve tieto slová sa prehnali hlavou Moniky Lewinskej, keď včera so sklopenou hlavou opúšťala budovu súdu po výsluchu pred federálnou porotou. "Jej prezident" totiž práve v tej chvíli predstupoval pred televízne kamery. Tentoraz nie s pocitmi kajúcnika, ale s dobre pripraveným prejavom k národu, v ktorom mu oznamoval razantný zásah proti hniezdam svetového terorizmu. Clintonove slová boli prijaté v Amerike so všeobecnou podporou. Razantný zákrok ocenil dokonca aj obávaný vodca republikánskej väčšiny v Poslaneckej snemovni Newt Gingrich. Senátor Specter si však súčasne kladie otázku, prečo museli podobnému zásahu v Líbyi po bombovom útoku na berlínsku diskotéku v roku 1996 predchádzať týždne vyšetrovania, keď teraz na odvetu stačilo iba niekoľko dní. Ak Spojené štáty vedeli už dlhšie o základniach medzinárodného teroristu bin Ladína, prečo nezaútočili skôr? Nech sa už toto ťaženie skončí akokoľvek, jedným z jeho symbolov navždy zostanú aj dámske nohavičky.