skej demokratickej koalície (SDK) a Sociálnodemokratická strana Slovenska (SDSS), sa zúčastnil aj predseda rakúskeho parlamentu a člen rakúskych sociálnych demokratov Heinz Fischer.
m Ako ste vnímali udalosti v auguste 1968 ako predstaviteľ susedného štátu?
"Ráno o šiestej hodine mi zavolal vtedajší minister spravodlivosti a povedal mi, čo sa v noci stalo. Pre nás to bola udalosť veľkej dôležitosti. Rakúsko nebolo dobre pripravené na takýto vývoj, bol som znepokojený rovnako, ak nie viac, ako pri udalostiach v Maďarsku v roku 1956. V nasledujúcich dňoch po tej noci sme sa zo všetkých síl usilovali informovať svet o tom, čo sa deje. Rakúsko hralo v tomto zmysle dôležitú úlohu. Do Rakúska prišli prví utečenci, v našich bytoch vo Viedni sme prichýlili niekoľkých ľudí z Prahy, od ktorých sme sa veľa dozvedeli. Bola to skutočná tragédia. Vtedy diktatúra zvíťazila, ale nakoniec bola porazená."
m Čo si myslíte o osobe Alexandra Dubčeka a jeho úlohe počas vtedajších udalostí?
"S jeho osobou sme spájali veľké nádeje, myšlienka, že chcel vytvoriť socializmus s ľudskou tvárou, bola vtedy veľmi atraktívna. Vedeli sme však veľmi presne, že nemôže existovať komunizmus s ľudskou tvárou, pretože by to už potom nebol komunizmus. Ale dúfali sme, že je to začiatok odklonu od komunizmu k demokracii. Komunistická moc v Moskve a inde si bola vedomá, aký nebezpečný je pre ňu tento vývoj, preto jej odpoveďou neboli argumenty, ale vojenský zásah."