CHRONOLÓGIA

3. apríla - Lekárne v okrese Veľký Krtíš oznámili kolaps a akútny nedostatok liekov.

20. mája - "Je nám veľmi ľúto, ak v tejto lekárni nedostanete lieky, ktoré práve potrebujete. Žiaľ, nemáme peniaze na ich nákup, lebo zdravotné poisťovne nám nezaplatili za lieky, ktoré sme Vám vydali." Plagát s týmto textom vítal návštevníkov najväčšej lekárne Bardejovského okresu - Lekárne u sv. Jakuba.

25. mája - Zdravotníci v Trenčíne v rámci série protestných zhromaždení odporučili pacientom, ktorí ich obviňujú za situáciu v rezorte, aby si dali predpisovať lieky na Pasienkoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

22. júna - Zásoby liekov v trenčianskom regióne boli už len na jeden mesiac.

SkryťVypnúť reklamu

29. júna - Slovenská lekárnická komora (SLeK) zaslala otvorený list premiérovi V. Mečiarovi, v ktorom ho opätovne upozornila na kritickú situáciu a riziko kolapsu poskytovania lekárenských služieb.

1. júla - Vstúpilo do platnosti odborné usmernenie ministerstva zdravotníctva (MZ), ktorým sa zúžil objem lekárnikmi povinne vykazovaných informácií pre potreby zdravotných poisťovní a ktoré zaväzuje lekárnikov vyberať poplatok 5 Sk za každý recept.

3. augusta - Hovorca lekárnikov pre SME potvrdil, že podajú trestné oznámenia na riaditeľa VšZP a prezidenta Združenia zdravotných poisťovní.

4. augusta - Mimoriadny snem SLeK rozhodol o jednohodinovom "protestnom uzatvorení lekární". Na margo rokovania s MZ a ZP prezidentka SLeK uviedla, že sa oboznámili s listom ministra financií M. Maxona, ktorý žiadal MZ, aby prehodnotilo odborné usmernenie. V tento deň informovali lekárnici, že na Úrade vlády SR ich V. Mečiar neprijal, ale príslušný rezort sľúbil pre neho vypracovať urgentnú správu o stave lekární v SR.

SkryťVypnúť reklamu

5. augusta - Protest sa konal, pretože napriek všetkým realizovaným rokovaniam a výstražnému štrajku z februára sa situácia stále horší a lekárnici už nedokážu zabezpečiť pacientom ani niektoré vitálne lieky.

7. augusta - MZ sľúbilo prehodnotiť svoj doterajší postoj ku garantovaniu záväzkov zdravotných poisťovní vo vzťahu k verejným lekárňam. Zároveň však požiadalo komoru o predloženie návrhu minimálnej siete lekární v SR do 14. augusta .

11. augusta - Z trinástich lekární v komárňanskom okrese sa desať rozhodlo vyberať platby v hotovosti od poistencov zdravotnej poisťovne Sideria-Istota.

12. augusta - MZ potvrdilo platnosť svojho odborného usmernenia o spracovaní lekárskych receptov a lekárskych preukazov.

14. augusta - SLeK v mene všetkých členov vyzvala občanov SR, aby 19. augusta od 11.50 do 12.00 h, počas konania mimoriadneho snemu, podporili úsilie lekárnikov zabezpečiť pre obyvateľstvo potrebné lieky akustickou signalizáciou. Prezídium SLeK sa zároveň obrátilo listom na ministra Javorského so žiadosťou o riešenie nedostatku financií zdravotných poisťovní na dofinancovanie dlžných súm lekárňam a odmietlo mu predložiť zoznam minimalizovanej siete lekární.

SkryťVypnúť reklamu

17. augusta - Slovenská komora zubných lekárov sa rozhodla podporiť protestnú akciu lekárnikov tým, že zubní lekári 19. augusta na 10 minút prerušili prácu, pričom ošetrovali iba bolestivé prípady. Podporili ich aj lekári, ktorí prerušili ordinačné hodiny a odborové zväzy podľa svojich možností.

18. augusta - Lekárnici na rokovaniach s MZ a poisťovňami prišli s kompromisným návrhom, v ktorom poľavili zo svojich požiadaviek o 50 percent,

t. j. na 2,50 Sk za recept.

19. augusta - Mimoriadny snem SLeK odsúhlasil vyberať od poistencov všetkých poisťovní, okrem VšZP a SZP, priame platby za lieky II. kategórie a vyhlásil stav krajnej núdze v zásobovaní liekmi v SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 608
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 352
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 176
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 373
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 828
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 895
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 348
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu