"Ľudia by mali cestovať, stretávať sa, vymieňať si názory a skúsenosti. Mali by sa zapojiť do procesu transformácie. Je toho tak veľa, čo si ľudia zo strednej a východnej Európy môžu navzájom ponúknuť, existuje množstvo spôsobov, ako si môžu byť jeden druhému nápomocní Región by mal byť živý." George Soros, 1991
Program Východ - Východ vznikol ako príspevok k rozvíjaniu rozmanitosti myšlienok, spôsobu myslenia a životného štýlu, poskytuje miesto na dialóg, spája študentov, vedcov a špecialistov všetkých odborov a disciplín s rôznymi skúsenosťami a vďaka ich výmene poukazuje na negatívne, pozitívne, či alternatívne skúsenosti procesu transformácie krajín bývalého socialistického bloku. Program poskytuje možnosť ťažiť zo všeobecných skúseností v iných postkomunistických krajinách a rozvíjať dlhodobé stratégie v procese transformácie.
Zatiaľ čo v roku 1997 NOS-OSF finančne podporila 3 projekty organizované na Slovensku a účasť 108 záujemcov na 30 projektoch v zahraničí, v rámci tohto programu v prvom polroku 1998 vycestovalo na pracovné stretnutia, semináre a workshopy s medzinárodnou účasťou 56 našich odborníkov z rôznych oblastí pôsobenia a na domácej pôde bolo podporených 7 projektov.
"Projekt miestnych samospráv"
Projekt Združenia miest a obcí Slovenska, v rámci ktorého sa realizovala výmenná návšteva predstaviteľov miestnych samospráv zo Slovenska a Kazachstanu. Jej cieľom bolo pomôcť pripraviť zákon o samospráve v Kazachstane.
"Zlepšovanie interetnických vzťahov v strednej a východnej Európe"
Projekt organizovaný NOS-OSF spoločne s belgickou nadáciou King Baudouin Foundation, v rámci ktorého sa 69 predstaviteľov mimovládnych organizácií zo strednej a východnej Európy zúčastnilo na výmene skúseností a školeniach z oblasti médií, vzdelávania, občianskej spoločnosti a kultúry.
"Stretnutie historikov"
Stretnutie Komisie česko-slovenských historikov s historikmi a študentmi z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici. Českí historici obohatili knižnicu katedry množstvom na Slovensku inak ťažko dostupnej literatúry, historici sa navzájom informovali o projektoch a prioritách historického výskumu v oboch republikách, o možnostiach štipendijných pobytov študentov, o prekonávaní istej vzájomnej izolácie na vedeckom poli, nadviazali sa kontakty a naznačili možnosti spolupráce. V rámci projektu sa prezentovalo jedno z ďalších historických pracovísk v SR a spropagovala história a prítomnosť česko-slovenských vzťahov, ktoré boli na oficiálnej medzištátnej úrovni práve v čase zasadania napäté.
"Quo Vadis Slovakia?"
Seminár zorganizovala študentská organizácia AEGEE, zišlo sa na ňom 74 študentov z 21 európskych krajín, ktorí prišli diskutovať s rôznymi odborníkmi a osobnosťami na tému "Európska integrácia".
"Etické problémy pri výskumnej činnosti a v životnom prostredí"
Pracovné stretnutie organizované Ústavom preventívnej a klinickej medicíny, Medzinárodným ústavom pre zdravie vidieka a životného prostredia, v spolupráci s Ústavom lekárskej etiky a bioetiky a WHO Európskym centrom pre zdravie životného prostredia v Ríme. Program zahŕňal nasledujúce témy: etika výskumu, výuka etiky, medicínska etika a etika v životnom prostredí.
"Marketing pre miestne samosprávy"
Medzinárodný seminár organizovaný Inštitútom rozvoja obcí, miest a regiónov Ekonomickej fakulty Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici s cieľom oboznámenia zástupcov českých a slovenských samospráv s nástrojmi marketingovej komunikácie a marketingu území vôbec a výmeny skúseností v tejto oblasti. Seminár bol druhým stretnutím profesionálov a volených zástupcov z ČR a SR.
"Rozvoj lokálnych sietí v stredo- a východoeurópskych mimovládnych informačných a podporných centrách"
Projekt organizovaný Slovenskou akademickou informačnou agentúrou Servisným centrom pre tretí sektor, s cieľom umožniť stretnutie mimovládnym informačným a servisným centrám zo strednej a východnej Európy, aby mohli prediskutovať úlohu a dôležitosť siete takýchto centier v oblastiach mimo hlavných miest.
Základná informácia
o programe:
Cieľom programu Východ - Východ je vytvoriť a rozvinúť sieť kontaktov medzi jednotlivcami a inštitúciami v rámci krajín strednej a východnej Európy prostredníctvom podpory projektov, činností a študijných programov, ktoré si vyžadujú kooperáciu pri aktívnom riešení spoločenských problémov. Prednosť majú projekty mimovládnych organizácií a tie, pri ktorých je predpoklad, že spolupráca, ktorá v rámci programu vznikla, sa bude v budúcnosti rozvíjať aj bez finančnej podpory nadácií. Projekty zaradené do tohto programu sa týkajú oblasti rozvoja infraštruktúry, mimovládnych organizácií, etnickej rozmanitosti a ľudských práv, sociálneho sektora, nezávislých médií a výmeny informácií, ekonomickej a právnej reformy, životného prostredia, kultúry, zdravotníctva, školstva.
Prihlášky: priebežne
Uzávierka prihlášok: 3 mesiace pred realizáciou
Koordinátor:
Jana PACZKOWSKA
e-mail: jana@ osf.sk