Do "úspešnej" vládnej bilancie typu "Spolu sme to dokázali" HZDS na svojich billboardoch zahrnulo aj Jadrovú elektráreň Mochovce. Cena tohoto úspechu dnes ešte nie je známa, pochybnosti sa však už na nemeckej strane objavili. Vo chvíli, keď slovenská vláda odmietla úver Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) na dostavbu elektrárne, vycítila svoju príležitosť nemecká firma Siemens. Prísľubom, že budú dodržané základné podmienky, ktoré si stanovila už EBRD, získal Siemens na dostavbu Mochoviec vládnu garanciu prostredníctvom úveru Hermes. Ako ukázala májová parlamentná rozprava k Mochovciam v nemeckom parlamente, ktorej prepis má denník SME k dispozícii, nemecký parlament sa cíti byť podvedený.
Krytie úverom Hermes je viazané na písomné vyhlásenie firmy Siemens, že budú splnené dve základné podmienky: bezpečnosť elektrárne dosiahne západoeurópsky štandard a po sprevádzkovaní Mochoviec bude odstavená jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach. Aj keď HZDS napriek protestom skutočne dokázalo spustiť Mochovce, ani jedna z podmienok splnená nie je. Podľa nemeckého experta Meyera (pozri rozhovor na tejto strane) sa v súvislosti s Mochovcami o západnom bezpečnostnom štandarde nemôže ani hovoriť. A neboli zrealizované ani všetky bezpečnostné opatrenia, aj keď podľa riaditeľa Slovenských elektrární Tibora Mikuša (a kandidáta za HZDS) niektoré opatrenia nie sú pre uvedenie elektrárne do prevádzky dôležité. Ani druhá podmienka nemeckého úveru - odstavenie Bohuníc - splnená zrejme nebude.
Walter Hirche, štátny tajomník nemeckého ministerstva pre životné prostredie, ochranu prírody a jadrovú bezpečnosť, márne presviedčal v parlamentnej debate nemeckých poslancov o slove, ktoré dala slovenská vláda. "Pri príležitosti podpisu zmluvy o poskytnutí kreditu v máji 1996 vtedajší slovenský minister hospodárstva Ján Ducký potvrdil úmysel vlády odstaviť bloky 1 a 2 jadrovej elektrárne Bohunice po jednoročnej spoľahlivej prevádzke Mochoviec." A potvrdené to bolo opäť koncom mája, dodáva Hirche. "Keď to vyhlásia zástupcovia vlády, nemáme žiadny dôvod o tom pochybovať." Toľko Hirche na pôde parlamentu. Bohunice mali byť odstavené po ročnej skúšobnej prevádzke Mochoviec, medzi rokom 2000 až 2001. V júli však slovenský premiér Mečiar, tak ako už nespočetnekrát, zmenil názor a napriek záväzku slovenskej vlády v STV vyhlásil, že Bohunice nebudú odstavené pred rokom 2005.
A tak mala parlamentná debata na pôde Bundestagu prekvapivý výsledok. Nemecká vláda, garantujúca dostavbu Mochoviec, nemá žiadne právne páky dosiahnuť splnenie spomínaných podmienok. Ako uviedla spravodajská relácia nemeckej televízie Kontraste, dodatočne si poslanci uvedomili, že zmluvy medzi Siemensom a SR "zaväzujú" firmu Siemens iba k VYHLÁSENIU, že západný bezpečnostný štandard bude zachovaný a pri druhej podmienke sa iba PREDPOKLADÁ, že vláda SR Bohunice odstaví, keď budú Mochovce v prevádzke.