Ako sa uvádza vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla vedúca oddelenia pre vzťahy s verejnosťou Ministerstva financií SR Zuzana Bruteničová, majetkové priznanie sa podáva podľa stavu majetku k 1. januáru 1998 a musia ho podávať všetci tí, ktorí vlastnia akúkoľvek nehnuteľnosť bez ohľadu na jej hodnotu, vzhľadom na skutočnosť, že nehnuteľnosť sa pre tieto účely neoceňuje.
V prípade hnuteľných vecí, majetkových práv a iných majetkových hodnôt, ktorých súhrnná hodnota je vyššia ako 1 mil. Sk, sú taktiež povinní podávať majetkové priznanie občania a daňové subjekty, ktoré takýto majetok vlastnia. U manželov, ktorých majetok je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, sa posudzuje suma
1 mil. Sk u každého osobitne.
Ak v rodine vlastní nehnuteľný majetok alebo hnuteľné veci, majetkové práva a iné majetkové hodnoty nad 1 mil. Sk dieťa, podáva majetkové priznanie zákonný zástupca. Ministerstvo ďalej upozornilo, že ak podáva majetkové priznanie fyzická osoba ako občan aj ako podnikateľ, majetok, ktorý bol evidovaný k 1. 1. 1998 ako majetok používaný pri podnikaní alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, si uvádza ten, kto je podnikateľom. Okrem toho v majetkovom priznaní uvedie polovicu hodnoty majetku, ktorý má v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, a to na jednom tlačive majetkového priznania. Ministerstvo zdôraznilo, že fyzická osoba ako občan a súčasne podnikateľ podáva majetkové priznanie len vtedy, ak súčet hnuteľných vecí, majetkových práv a iných majetkových hodnôt z podnikateľskej činnosti a z bezpodielového spoluvlastníctva manželov prekročí hranicu 1 mil. Sk. Zároveň ak vlastní nehnuteľnosť, je povinný podať majetkové priznanie vždy. Ak však vložil nehnuteľnosť do podnikateľskej činnosti alebo ju v rámci podnikateľskej činnosti nadobudol a na podnikanie ju využíva, uvádza ju v majetkovom priznaní len ten, kto podniká (nehnuteľnosť sa v tomto prípade nedelí na manželku, aj keď manželia majú majetok v bezpodielovom vlastníctve).