BRATISLAVA (SITA) - Kľúčom k riešeniu nepriaznivého vývoja zahraničného obchodu SR je nájsť cestu zníženia ceny peňazí na finančných trhoch a zlepšiť dostupnosť finančných prostriedkov. Pokles ceny peňazí na reálnu úroveň, čo v slovenských podmienkach predstavuje úrokovú mieru okolo 10-12 %, a zlepšenie dostupnosti predovšetkým strednodobých peňazí by boli prvým a najdôležitejším impulzom na oživenie slovenskej výroby a exportu. Súčasná úroková miera a prístup k podnikateľov k úverom demotivujú totiž producentov i exportérov. Pre tlačovú agentúru SITA to povedal predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók.
Ďalším pilierom zahraničnoobchodnej koncepcie, ktorý však zatiaľ na Slovensku absentuje, by mal byť komplexný systém prefinancovania zahraničného obchodu. "Účinnosť Eximbanky SR je zatiaľ veľmi slabá. Aj keď viem, že jej etablovanie na finančnom trhu si vyžaduje dlhší čas, po roku pôsobenia očakávajú podnikatelia od tejto banky výraznejšie aktivity v smere prefinancovávania zahraničnoobchodných operácií," poznamenal P. Mihók. Podstata problému slovenského zahraničného obchodu nespočíva podľa predsedu SOPK v nadmernom dovoze, ale v nedostatočnom exporte. Ako uviedol, deficit obchodnej bilancie vychádzajúci z investičných aktivít podnikateľských subjektov sa dá ľahko vysvetliť. Dovoz investičných celkov totiž prispieva k zvýšeniu exportnej výkonnosti ekonomiky. "Pre slovenský deficit zahraničného obchodu to však platí len v minimálnej miere," povedal.
V tejto súvislosti sa črtá podľa Mihóka ďalší problém a to ten, či bude Slovensko schopné riešiť tento deficit štandardnými ekonomickými nástrojmi alebo sa budú musieť uplatniť administratívne opatrenia. Mihók pripomenul, že slovenská vláda už v minulosti viackrát siahla po administratívnych nástrojoch na obmedzovanie dovozu. Ako uviedol, tieto opatrenia zmiernia síce problém na niekoľko mesiacov, neriešia však jeho podstatu a neodstránia ani jeho príčiny. Administratívne opatrenia na riešenie deficitu zahraničného obchodu sú preto podľa neho neúčinné.
Na otázku, či by mali byť prioritou zahraničného obchodu SR západné alebo východné trhy, predseda SOPK uviedol, že prvoradou otázkou nie je výber trhov. Ťažisko spočíva v tom, či má SR dostatok konkurencieschopných výrobkov. V tejto súvislosti P. Mihók poznamenal, že odmieta delenie trhov na východné a západné. Na vysvetlenie dodal, že v súčasnosti pôsobí na každom trhu rovnaká konkurencia a panujú rovnako náročné podmienky. "Dnes všetky trhy fungujú na komerčnej báze a nie je zásadný rozdiel v pôsobení subjektov na nich. Musíme využiť každý trh, kde dokážeme umiestniť naše slovenské výrobky."