Do Ulsteru sa opäť vrátili scény hrôzy

OMAGH, LONDÝN, BELFAST (ČTK, TASR) - Hrôzostrašnú scénu zhliadlo v sobotu severoírske mestečko Omagh (80 kilometrov od Belfastu, kde sa udial najhorší bombový atentát v Ulsteri za posledných 30 rokov - stopy po krvi na vozovke, zrútený dom, ulice zasypané

črepinami rozbitého skla a ľudia v šoku postávajúci ako bez duše uprostred trosiek. Bilancia výbuchu ešte stále nemusí byť konečná, podľa včerajších informácií si výbuch vyžiadal 28 ľudských životov a 220 zranených. Stav niektorých z nich je veľmi vážny. Medzi obeťami sú aj 18-mesačné dieťa a tehotná žena. Identifikovaných bolo včera popoludní iba päť obetí atentátu - všetky sú katolíckeho vierovyznania. U časti zvyšných tiel lekári mohli určiť len to, že ide o 15 žien a 10 mužov. Tri telá sú zatiaľ neidentifikovateľné. Medzi obeťami je deväť detí. Obeťami atentátu sú aj dvaja Španieli - chlapec a vychovávateľka. Medzi zranenými je ďalších 13 Španielov vo veku 10 až 15 rokov, ktorí boli spolu v Ulsteri na jazykovom pobyte. Explózia nálože umiestnená v zaparkovanom vozidle bola veľmi silná a vyvolala nepopísateľnú paniku. Bomba vybuchla popoludní, teda v čase, keď väčšina ľudí nakupuje. Anonymný telefonát síce na bombu upozornil, ale tá explodovala skôr, ako sa polícii podarilo okolie vyprázdniť. Podľa polície v Ulsteri bol anonymný telefonát do redakcie BBC v Belfaste pascou. Ľudia boli pri začínajúcej evakuácii vedení priamo na miesto, kde 220- kilogramová nálož nakoniec explodovala. K atentátu sa zatiaľ nikto neprihlásil, ale pravdepodobne za ním stojí teroristická organizácia Skutočná Írska republikánska armáda (Real IRA).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Videla som ľudské telá všade okolo. Videla som, ako ich umiestňujú do plastikových vriec," uviedla jedna svedkyňa. Miestni obyvatelia sa okamžite zmobilizovali a každý pomáhal zraneným ako najlepšie vedel. Zranených dopravili do najbližších zdravotníckych zariadení všetkými dostupnými dopravnými prostriedkami, pristavených bolo postupne aj niekoľko mestských autobusov. Dobrovoľníci ich odnášali aj na odmontovaných dverách alebo doskách, aby im bola čo najskôr poskytnutá lekárska starostlivosť. Všetci zdravotníci v okolí boli vyzývaní, aby prišli do nemocníc a prispeli odbornou pomocou. Obyvatelia Omaghu stále nevychádzajú zo šoku nad tým, prečo bolo práve ich mesto, kde žije zhruba rovnaký počet protestantov a katolíkov, vybrané za cieľ teroristického útoku.

SkryťVypnúť reklamu

Na mieste výbuchu ktosi natočil aj amatérsky videozáznam, ktorý zachytil okamihy krátko po explózii. Desivé zábery ukazujú potácajúcich sa ľudí, mnohým z nich tečie krv. Zreteľné sú výkriky hrôzy.

Designovaný prvý minister pre Ulster David Trimble už v sobotu vyhlásil, že atentátu by sa dalo predísť, keby bývalá separatistická IRA odovzdala celý svoj zbrojný arzenál. "Tento vražedný teroristický masaker je neospravedlniteľný a neodôvodniteľný. Na tento deň sa bude navždy pamätať ako na najhorší v našej histórii, a to kvôli jeho brutalite a čírej nenávisti," dodal Trimble. Predstavitelia Ulsterskej demokratickej strany (UDP) v reakcii na atentát vyzvali lojalistov, aby zachovali pokoj a neplánovali odvetu. Práve reakcia lojalistických polovojenských skupín na tragédiu v Omaghu je podľa pozorovateľov rozhodujúca pre ďalšie pokračovanie mierového procesu. Protestantský radikálny unionista, vodca Demokratickej unionistickej strany (DUP) reverend Ian Paisley v sobotu obvinil britskú vládu z prepúšťania príslušníkov IRA na slobodu v rámci mierovej dohody. "Bol to jednoducho útok krutých republikánskych vrahov," vyhlásil. Gerry Adams, šéf Sinn Fein, politickej odnože IRA, v sobotu uviedol, že ho útok "naplnil hrôzou" a že ho "neodvolateľne" ostro odsudzuje.

SkryťVypnúť reklamu

Bombový atentát počas víkendu odsúdili najvýznamnejší politici na svetovej scéne, vrátane Billa Clintona, francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca, aj pápež Ján Pavol II.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu