ZÁHREB, SOUL, NAÍ DILLÍ (TASR) - V severnej časti chorvátskeho ostrova Korčula stále vyčíňa požiar, avšak situácia sa tu kvôli bezvetriu už stabilizovala. Informovala o tom včera chorvátska agentúra HINA. Miestne požiare v oblastiach Cara a Smokvica sú pod kontrolou a obývané oblasti sú mimo nebezpečenstva. Do boja proti požiaru je nasadená špeciálna letecká protipožiarna technika z Chorvátska, Rakúska a Talianska. Požiar na hore Svilaja je už taktiež pod kontrolou. Plamene tu pohltili približne 80 hektárov trávy a krovísk. Podarilo sa udusiť aj oheň na ostrove Lastovo. Požiare na vrchu Sv. Eliáša na polostrove Pelješac a v oblasti Sniježnica sú pod kontrolou.
Krajiny ázijského kontinentu naďalej bilancujú obete niekoľkotýždňových záplav. Ďalšie dažde zaznamenali včera v Kórejskej republike, kde počet mŕtvych dosiahol počet 267 spolu so 73 osobami nezvestnými od záplav, ktoré zasiahli polostrov pred dvoma týždňami. "Očakáva sa, že zrážky budú cez víkend pokračovať a ustanú v pondelok...," uviedol predstaviteľ kórejského meteorologického úradu. Úrady nedávajú veľkú nádej, že z nezvestných prežije veľa ľudí. Súčasná vlna vytrvalých zrážok a záplav je jednou z najhorších prírodných katastrof v Južnej Kórei od tajfúnu Sarah, ktorý sa pred 30 rokmi prehnal krajinou s bilanciou 850 mŕtvych.
Stúpajúce vody rieky Nun-ťiang na severovýchode Číny pretrhli v noci navčera hrádzu pri ropných poliach v blízkosti mesta Ta-čchiang. Podľa agentúry Nová Čína muselo byť uzavretých približne 155 ropných vrtov a evakuovaných 20 tisíc obyvateľov okolitých dedín. Zatiaľ nie sú hlásené obete na životoch. Prívaly vody pretrhli hrádzu na úseku dlhom pol kilometra a postupne zaplavili široké okolie. V oblasti Ta-čchiang sa ťaží tretina všetkej ropy v Číne. Jej zaplavenie znamená ďalšiu tvrdú ranu pre čínske hospodárstvo.