Zdá sa, že Albánci utekajúci pred bojmi v Kosove objavili zadné dvierka, ktorými sa dostanú ku svojim príbuzným do Nemecka a do Švajčiarska - rýchly čln cez Jadran, uvádza dopisovateľ agentúry Reuters vo svojom materiáli z juhoslovanského prístavného mesta Vlora. Pašeráci vo Vlore vyhlasujú, že Albánci z Kosova a Čiernej Hory nahradili Albáncov zo samotného Albánska a sú hlavnými zákazníkmi, ktorí chcú podniknúť dvoj- až trojhodinový výlet k pobrežiu južného Talianska. Podľa humanitárnych organizácií bolo až 300-tisíc Albáncov vyhnaných zo svojich domovov v konfliktnej juhosrbskej provincii Kosovo, kde srbské ozbrojené sily vedú úspešnú ofenzívu proti povstaleckej Kosovskej oslobodzovacej armáde (UCK). Na albánske územie sa údajne uchýlilo 12-tisíc kosovských Albáncov, avšak len 7000 z nich zostalo na severe Albánska. Pašeráci vo Vlore vyhlasujú, že cestu cez Otrantský prieliv do Talianska denne podniká približne 400 albánskych utečencov a väčšine z nich sa to podarí. Taliansko poslalo minulý týždeň späť 40 Albáncov, ktorých zadržali na pobreží juhotalianskeho kraja Puglia. "Väčšina z nich smeruje do Nemecka a Švajčiarska," vyhlásil v rozhovore pre agentúru Reuters do bronzova opálený pašerák, ktorý na svojom krku a zápästiach nosí ťažké zlaté reťaze. Za ním sa v improvizovanom prístave na vode kolíše 10 nafukovacích člnov, každý s dvomi motormi s výkonom 200 až 250 koní. Ďalšie plavidlá sú zakotvené ďalej v zálive.
Vlora je už dlhší čas centrom pašovania utečencov do západnej Európy a miestni ľudia tvrdia, že veľká časť bohatstva mesta pochádza práve z tohto "obchodu". V minulosti prešli cez prístav vlny Kurdov a iných Aziatov a aj albánskych občanov, no v súčasnosti majú záujem o cestu cez more predovšetkým Albánci z Kosova. "Netrávia tu veľa času. Objednávajú si dve polievky a veľa chleba," uvádza majiteľ miestnej reštaurácie. Pašerák, ktorý nechcel uviesť svoje meno, tvrdil, že každý nafukovací čln unesie pri plavbách, ktoré sa väčšinou realizujú v noci, asi 30 ľudí: "Vravíme im, aby si v člne ľahli. Ak je more pokojné, trvá cesta tam a späť tri hodiny, keď je búrlivé, môže to trvať štyri hodiny aj viac." Ďalší mladý pašerák sa vyjadril, že za preplavenie vyberajú 400 mariek za osobu, aj keď väčšina utečencov využíva služby sprostredkovateľov, ktorí si účtujú asi 4000 mariek za osobu za cestu od albánskej hranice do Nemecka alebo Švajčiarska.
Kým to pašerák objasňoval, križovala asi na míľu od brehu loď talianskej Finančnej stráže, pripravená zadržať rýchle člny, ktoré sa vydávajú na plavbu cez Jadran - dlhú 84 kilometrov. Podľa pašeráka Taliani používajú na hliadkovanie pri albánskom pobreží tri lode, avšak sú opatrnejší po vlaňajšej zrážke s loďou prepravujúcou utečencov z Vlory, keď sa utopilo asi 80 ľudí. "Je to ako hra mačky s myšou, ale oni na nás naozaj nestačia. Môžeme sa otáčať a jazdiť omnoho rýchlejšie ako oni," vyhlásil pašerák.