SOUL, PEKING, TOKIO, ATÉNY (REUTERS, ČTK, TASR) - Prudké dažde, ktoré v posledných dňoch rozvodnili rieky a zapríčinili zosuvy pôdy, si už v Ázii vyžiadali stovky ľudských životov a desiatky nezvestných. Ďalší obyvatelia zomierajú na následky rôznych epidémií, tisícky sú evakuované do bezpečnejších oblastí.
Povodňová vlna v Číne, ktorá si už vyžiadala 20 tisíc ľudských životov, postúpila v uplynulých dňoch zo severovýchodu krajiny do jej centrálnej časti a zasiahla provinciu Vnútorné Mongolsko. Čínske masmédiá včera oznámili, že nová vlna povodní si vyžiadala 14 ľudských životov, medzi nezvestných pribudlo ďalších 20
mien. Podľa oficiálnych správ sú súčasné záplav v povodí rieky Jang-c`-ťiang - teda známej Žltej rieky, vôbec najväčšími v krajine od roku 1931. Rozbúrené vody jej prítoku, rieky Hulin, len od pondelka pripravili o strechu nad hlavou 15 tisíc ľudí a vody ďalšej rieky Nen vyhnali z domovov 2300 ľudí. Čínska komunistická strana vyzvala osobitným listom obyvateľov krajiny postihnutých oblastí, aby prispeli k zachovaniu poriadku a zabránili rôznym kriminálnym živlom zneužiť situáciu. Čínski vedci pripisujú vinu za súčasné povodne klimatickému fenoménu La Niňa, ktorý je protikladom známejšieho El Niňo. Klimatológ Čao Jiping z Čínskej akadémie vied zároveň upozorňuje na to, že koniec obdobia dažďov bude pravdepodobne sprevádzaný silnými tajfúnovitými vetrami.
V centrálnej časti Kórejskej republiky včera museli svoje domovy opustiť tisíce farmárov, v oblasti asi 150 km juhovýchodne od kórejského Soulu zaplavili lejaky podľa informácií kórejského ministerstva vnútra 4500 domov. Najmenej 15 tisíc ľudí bolo evakuovaných do vyšších polôh. Pre pretrvávajúce zrážky už svoje domovy opustilo viac než 136 tisíc ľudí. Škody na majetku sa odhadujú do výšky 2 miliárd dolárov. Do utorka si 12 dní trvajúce katastrofálne záplavy a zosuvy pôdy v Kórejskej republike vyžiadali 330 obetí a 53 nezvestných.
Zintenzívniť pátracie a záchranné akcie v stredných a južných oblastiach krajiny sa podľa svojho včerajšieho vyhlásenia rozhodla bangladéšska vláda. Obyvateľstvu postihnutému rozvodnením riek Brahmaputry a Gangy pomáhajú tisícky vojakov a dobrovoľníkov. Vyliatie týchto riek z brehov spôsobili takmer mesiac trvajúce silné tropické dažde. Okrem 300 ľudí, ktorí zahynuli pri záplavách v postihnutých stredných a južných oblastiach krajiny, prišlo podľa neoficiálnych zdrojov v Bangladéši o život ďalších 40 osôb na následky epidémií.