Je za posilňovanie bezpečnosti SR ako životne dôležitej priority štátu. Po prizvaní SR k vstupu do aliancie summitom NATO mieni uskutočniť referendum o členstve v NATO.
SOP: Základným strategickým cieľom SOP je vstup Slovenska do EÚ, pretože súčasná vláda sa k cieľu len hlási, ale v skutočnosti nesplnila svoje programové vyhlásenie. SR sa nenachádza medzi kandidátmi pre vstup do EÚ predovšetkým z politických dôvodov. Hlavným cieľom bezpečnostnej politiky je stať sa členom Severoatlantickej aliancie.
SDĽ: Krajina ako SR sa môže vysporiadať s nárokmi tretieho tisícročia iba ako súčasť väčšieho celku. Preto je za prípravu informačnej kampane o Európskej únii a o dôsledkoch nášho vstupu, aby boli občania v referende pripravení rozhodovať o vstupe do EÚ. Ich cieľom je úspešná integrácia Slovenska do EÚ. SDĽ považuje kolektívny spôsob obrany SR za najúčinnejší, ale aj najlacnejší. Preto podporuje vstup SR do NATO, ale chce, aby sa o tomto dôležitom akte vyjadrili občania SR v referende.
SDK: Bude sa zasadzovať o to, aby sa prirodzenými spojencami SR stali demokratické štáty západnej Európy a Ameriky združené v NATO a v EÚ. Preto sú integračnými prioritami programu SDK vstup do EÚ a NATO, ale i do OECD. Chce obnoviť priateľské vzťahy so susediacimi štátmi - predovšetkým s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom, ktoré sa stanú členmi NATO a EÚ, a Rakúskom, ktoré už je členským štátom EÚ. Rovnako s Ukrajinou, pretože sú na nedostačujúcej úrovni. Chce odstrániť napätie a nedôveru zo vzťahov k USA a realizovať vyváženú politiku k Ruskej federácii.
SNS: Má v programe zakotviť priamo do Ústavy SR štatút neutrality a deklarovať neutralitu Slovenska ako nemeniteľnú bezpečnostnú doktrínu SR. SNS chce pri presadzovaní programu neutrality vyjsť zo skúseností neutrálneho Rakúska a Švajčiarska. SNS podporuje členstvo v Rade Európy, nie je za urýchľovanie vstupu do EÚ, ale za postupné začleňovanie sa. SNS nepodporuje účasť SR v systéme kolektívnej bezpečnosti vstupom do NATO.