"Vláda SR si plne uvedomuje, že integrácia našej krajiny do najvýznamnejšej európskej štruktúry je postupným procesom, vyžadujúcim obdobie intenzívnej prípravy na oboch stranách. Urobí potrebné kroky a do 30. júna 1995 pripraví žiadosť o členstvo v EÚ..."
REALITA: SR nebola Európskou komisiou (EK) v júli 1997 odporučená na začatie rozhovorov o vstupe do EÚ napriek tomu, že vo viacerých častiach posudku EK vyznelo hodnotenie stavu pripravenosti SR pozitívne. Európska rada v Luxemburgu v decembri 1997, ktorá prijala koncepciu rozširovania zahrňujúcu všetky asociované krajiny, nezaradila SR do prvej skupiny krajín, s ktorými sa začnú rozhovory o ich vstupe do EÚ, pretože ako jediná spomedzi uchádzačov nespĺňa politické kritériá. SR bola luxemburským summitom prijatá iba do druhosledovej skupiny, ktorej bola namiesto rozhovorov o vstupe ponúknutá iba aktívna účasť na posilnenej predvstupovej stratégii, ktorej súčasťou je Partnerstvo pre vstup. Až jeho naplnenie bude východiskom hodnotenia SR Európskou radou koncom roku 1998 a v nasledujúcich rokoch a až po tom by začiatkom roku 1999 mohla byť prizvaná na bezprostredné rozhovory o členstve v únii. Úloha číslo 1 zostala teda nesplnená.
v v v
SĽUBY: "Základný smer bezpečnostnej orientácie SR predstavuje úsilie o získanie členstva v Severoatlantickej aliancii a Západoeurópskej únii..."
REALITA: Napriek úsiliu SR splniť všetky podmienky pre vstup do NATO, napriek pozitívnemu hodnoteniu technickej pripravenosti SR na prevzatie záväzkov vyplývajúcich z členstva v NATO a plnenia podmienok pre vstup zhrnutých v Štúdii o rozšírení, SR nebola na júnovom madridskom summite členských krajín NATO v Madride v roku 1997 zaradená do prvej skupiny k Maďarsku, ČR a Poľsku, ktoré budú už na jar 1999 prijaté do NATO. Napriek tomu, že NATO ponechala pootvorené dvere i pre prijatie ďalších krajín v procese svojho rozširovania, nie je jasné, či sa druhé kolo vôbec uskutoční. Úloha číslo 2 nesplnená.
v v v
SĽUBY: "Svoju hospodársku politiku bude vláda modelovať tak, aby SR vstupovala do integračných štruktúr ako rovnocenný partner."
REALITA: Napriek pokračujúcim expertným rokovaniam SR neobstála v jednotlivých výboroch organizácie, ktoré zaujímali záverečné stanoviská k žiadosti SR o členstvo v tejto prestížnej ekonomickej organizácii, preto nebola dodnes do Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) prijatá. Aj integračná úloha vlády číslo 3 zostala teda nesplnená.