aj Izrael. Židovský štát, ktorý sa doteraz držal mimo akýchkoľvek medzinárodných rokovaní o zákaze jadrových zbraní, sa ako jediná krajina staval proti začatiu rokovaní o novej zmluve.
Z vládneho vyhlásenia citujúceho izraelského premiéra Benjamina Netanjahua vyplynulo, že Izrael sa zúčastní na rokovaniach v rámci Konferencie OSN o odzbrojení, ale zároveň aj to, že plánuje k tejto téme vyjadriť svoje výhrady a námietky. "Prezident USA požiadal Izrael, aby sa nestaval proti zvolaniu komisie ad hoc, ktorej úlohou bude sformulovať zmluvu o zákaze produkcie štiepnych materiálov," povedal Netanjahu svojmu kabinetu, pričom však dodal, že to nutne neznamená, že sa Izrael k podpisu podobnej dohody aj pripojí.
Izraelský premiér v posledných dňoch údajne intenzívne rokoval s predstaviteľmi USA, nakoľko židovský štát žiadal spoľahlivé záruky ohľadne inšpekcií a kontrol, ktoré sa v tejto oblasti majú konať. Aby zmluva, ktorej sa v žargóne konferencie hovorí "cut-off", mohla vstúpiť do platnosti, musí ju jednomyselne prijať všetkých 61 účastníkov krajín. Izraelský denník Jediot Achronot napísal, že Izrael zmluvu prijme jedine v prípade, že sa predpokladané medzinárodné kontroly nebudú týkať tajného izraelského jadrového objektu v Dimone v Negevskej púšti. Tam má Izrael už vyše 30 rokov zariadenie schopné produkovať plutónium, nevyhnutné na výrobu jadrových zbraní. Zahraniční experti odhadujú, že Izrael má k dispozíci 100 až 200 jadrových hlavíc, ktoré môžu byť montované na balistické rakety. Izrael existenciu jadrových zbraní nikdy nepotvrdil, ale ani nepoprel.
S účasťou na rokovaniach o príprave novej zmluvy minulý týždeň prekvapivo súhlasili aj Pakistan a India, ktoré nedávno previedli niekoľko pokusných jadrových výbuchov.
Autor: r