WASHINGTON (ČTK, REUTERS) - Americkými zástavami zahalené rakvy s telami 11 amerických obetí piatkového atentátu na budovu veľvyslanectva USA v kenskom Nairobi dopravili včera americkým vojenským lietadlom Starlifter C-141 na vojenskú základňu USA v nemeckom Ramsteine, odkiaľ budú v sprievode americkej ministerky zahraničných vecí Madeleine Albrightovej prevezené do USA. Na vojenskej leteckej základni Andrews pri Washingtone bude vo štvrtok na ich počesť usporiadaná spomienková ceremónia, na ktorej vzdá obetiam poctu prezident USA Bill Clinton. Dvanásty Američan, ktorý bol ženatý s Keňankou, bude pochovaný vo svojej novej vlasti.
Albrightová, ktorá má dnes pricestovať do Nemecka, v pondelok oznámila vypísanie odmeny dvoch miliónov dolárov tomu, kto poskytne vyšetrovateľom akékoľvek informácie, na základe ktorých bude možné identifikovať páchateľov a dokázať vinu organizátorov piatkových atentátov na americké veľvyslanectvá v dvoch afrických mestách. Podľa oficiálnych údajov prišlo pri nich spolu o život 228 ľudí.
Americká federálna polícia FBI sa stále drží tézy, že bomba, ktorá vybuchla pred budovou veľvyslanectva v tanzánijskom meste Dar es Salaam, bola umiestnená v cisternovom voze, prepravujúcom vodu, a že nálož mohla byť odpálená na diaľku bez toho, aby vodič o jej umiestnení vedel. Vďaka spoločnému úsiliu tanzánskej polície a amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) zatkli včera v tomto meste 14 podozrivých cudzincov. Čo sa týka atentátu v Nairobi, existuje podozrenie, že útočníci použili výbušninu českej výroby - semtex, čo naznačuje, že za akciou stojí veľká organizácia s medzinárodnými kontaktmi. K zodpovednosti za piatkové útoky sa prihlásila doteraz neznáma organizácia Armáda za oslobodenie islamských svätýň. Pomoc na vyšetrovaní prisľúbil aj palestínsky prezident Jásir Arafat. Počas návštevy v Juhoafrickej republike vyhlásil, že "v spolupráci s našimi priateľmi sa snažíme dopátrať zdrojov, ktoré sú za týmito teroristickými aktivitami". K atentátom sa vyjadril aj duchovný vodca palestínskeho militantného islamského hnutia Hamas, šejk Ahmad Jásin, podľa ktorého páchatelia "konali v sebaobrane". "Amerika sa sama postavila na stranu Izraela proti arabskému a moslimskému svetu. Preto nie je prekvapením, že ľudia hľadajú spôsob, ako sa pomstiť za nespravodlivú americkú politiku," uviedol Jásin.
Oficiálne údaje kenského Národného centra pre živelné pohromy uvádzajú 218 obetí výbuchu v Nairobi a 10 obetí atentátu v Dar es Salaame.