VIEDEŇ (SITA) - Rakúska Bank Austria by mohla byť ďalšou európskou bankou, ktorej hrozí žaloba kvôli zapleteniu sa do obchodov s nacistami ulúpeným zlatom počas druhej svetovej vojny. Americký právnik Edward Fagan uviedol, že správa komisie historikov z minulého týždňa potvrdzuje, že rakúska banka Creditanstalt počas druhej svetovej vojny ako súčasť nemeckej Deutsche Bank hrala centrálnu úlohu pri nákupe nacistického zlata. E. Fagan zastupuje 31 tis. poškodených v procesoch proti nemeckým a švajčiarskym bankám. Creditanstalt je od minulého roka súčasťou Bank Austria. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Podľa E. Fagana by mala byť preto žaloba, ktorá bola v júni podaná proti Dresdner Bank a Deutsche Bank, rozšírená aj na Creditanstalt, ktorá je v súčasnosti členom skupiny Bank Austria. Hovorca Bank Austria Heimo Hackel sa vyjadril, že banka bude v každom prípade "na sto percent a za všetkých okolností" v prípade vyšetrovania spolupracovať s vyšetrovacími orgánmi. Doteraz však nie je oboznámený ani so správou historikov a ani s obsahom žaloby.
Správa historikov, na ktorej sa podieľali americkí, britskí, nemeckí a izraelskí vedci, potvrdzuje podľa Edwarda Fagana nároky jeho klientov na časť 4967 kg zlata, ktoré Deutsche Bank kúpila od Ríšskej banky (centrálna banka Nemecka počas druhej svetovej vojny) cez druhú svetovú vojnu. Zlato pochádza od obetí nacistického režimu a obsahuje aj zubné korunky a šperky Židov z koncentračných táborov. Historici považujú za pravdepodobné, že Deutsche Bank poznala pôvod zlata.
Vzhľadom na to, že ríšska marka nebola počas druhej svetovej vojny konvertibilná, zlato sa použilo na financovanie dovozov surovín zo zahraničia. Podľa správy boli získavaním zlata poverené filiálky Deutsche Bank, predovšetkým v Rakúsku a Turecku.
Zlato nakúpené Deutsche Bank počas vojny predstavuje iba 1 percento z celkového objemu zlata odobratého obetiam počas nacistickej éry a zároveň je iba zlomkom toho, čo získali švajčiarske banky. Tri najväčšie nemecké banky mali podľa správy historikov od Ríšskej banky odkúpiť zlato vo vtedajšej hodnote 11,4 mil. USD, zatiaľ čo švajčiarske banky údajne nakúpili zlato za 56,3 mil. USD. Nemecké banky sa musia k žalobe vyjadriť najneskôr do konca septembra, termín súdneho pojednávania bol predbežne stanovený na 7. októbra. Nemecký historik vyučujúci na univerzite vo Frankfurte nad Mohanom Lothar Gall sa domnieva, že žaloba proti rakúskej banke Creditanstalt je neopodstatnená. L. Gall patrí ku skupine historikov, ktorí sa už niekoľko mesiacov pokúšajú rekonštruovať obchod s nacistickým zlatom nemeckej banky Deutsche Bank počas druhej svetovej vojny. Štúdia historikov dokazuje, že Deutsche Bank v období rokov 1941-44 poslala takmer 5 ton rýdzeho zlata pochádzajúceho aj od Židov zavraždených v nacistických koncentračných táboroch cez Creditanstalt do tureckého Istanbulu a tam ho na trhu predala.
"To môžeme ľahko doložiť, rovnako ako skutočnosť, že viac ako 747 kg zlata pochádzalo od obetí nacistického režimu," povedal nemecký historik v interview pre piatkové vydanie WirtschaftsBlatt. Informovala o tom rakúska tlačová agentúra APA.
Deutsche Bank (DB) vlastnila v roku 1938 menšinový podiel Creditanstalt a v roku 1942 ju úplne prevzala. Podľa Lothara Galla mala Creditanstalt v obchode s nacistickým zlatom iba "pomocnú funkciu".