NEW YORK (SITA) - V stredu uplynulého týždňa klesol dolár voči väčšine hlavných mien, nakoľko japonský premiér prisľúbil rozsiahle zníženie daní s cieľom oživiť rast japonskej ekonomiky. Japonský jen bol podporený aj skutočnosťou, že japonský akciový index Nikkei poklesol iba o 0,2 %, takže nenapodobnil dramatický utorkový pád indexu Dow Jones o 3,4 %. Obavy z vývoja v Japonsku boli posilnené aj vyjadreniami predstaviteľov japonskej opozície, že reformný plán novej vlády nezachráni krajinu pred krízou. Dolár poklesol voči jenu na 143,95 JPY a voči marke oslabil na 1,7695 DEM. Správa nemeckého výskumného inštitútu Ifo, že pred vznikom menovej únie v roku 1999 sa neočakáva výraznejší rast nemeckých úrokových sadzieb, mala na dolár veľmi malý podporný vplyv.
Americký dolár vo štvrtok vzrástol voči väčšine hlavných svetových mien a voči kanadskému doláru vyskočil na rekordnú úroveň. Príčinou boli obavy, že ekonomická kríza v Ázii môže iniciovať novú vlnu devalvácií v regióne. Dolár bol mierne podporený aj rastom amerických akcií a poklesom európskych akcií. Obchodníci vyčkávali na nové ekonomické údaje v USA a na prejav nového japonského premiéra Obučiho o ekonomickej politike. Obchodná aktivita bola preto nízka. Pozornosť sa sústredila na kanadský dolár, pretože tento poklesol voči americkému doláru na rekordné minimum 1,53 CAD/USD, hoci kanadská centrálna banka sa pokúsila podporiť svoju menu prostredníctvom predajov amerických dolárov. Z dlhotrvajúceho poklesu kanadskej meny boli obviňované klesajúce ceny komodít, závislosť Kanady od exportu a kríza v Ázii. Americký dolár skončil vo štvrtok voči kanadskému doláru na 1,5293 CAD/USD. Voči jenu dolár vzrástol na 144,25 JPY/USD, pričom voči marke vzrástol na 1,7715 DEM/USD. Príčinou rastu dolára voči jenu bola nedôvera investorov v oživenie japonskej ekonomiky napriek sľubom japonského ministerstva financií znížiť dane. Nákupy dolárov boli posilnené aj obavami, že Čína bude pravdepodobne nútená zrušiť viazanosť hongkonského dolára na americkú menu.
Zníženie daní, oznámené novým japonským premiérom Keizom Obučim, neurobilo na trhy výrazný dojem, takže jen sa v piatok dostal voči doláru opäť nad hranicu 145 JPY/USD a voči marke na nové 5,5-ročné minimum. Obuči oznámil rozsiahle zníženie daní vo výške viac ako 6 biliónov jenov a dodatočné rozpočtové výdavky vo výške 10 bil. JPY. Premiér dodal, že oživenie japonskej ekonomiky si vyžiada jeden-dva roky. V premiérových slovách však absentovalo niečo nové, čo trhy ešte nepočuli. Na devízových trhoch vládli obavy z poklesu na ázijských akciových trhoch a z možného zníženia ratingového hodnotenia Japonska. Vyskytli sa tiež špekulácie o osude čínskej meny. Čínsky juan poklesol pre obavy, že čínska vláda sa nebude môcť vyhnúť devalvácii. Devalváciou svojej meny by udržala svoju exportnú konkurencieschopnosť na úrovni so svojimi susedmi, ktorí sa k devalváciám už uchýlili. Juan, ktorý sa zvyčajne pohybuje v úzkom rozpätí, v piatok výrazne kolísal. Vďaka podpornej nákupnej aktivite štátnych čínskych bánk posilnil juan voči doláru cez úroveň 8,2800 a skončil na 8,2799. Vietnam potvrdil krízu a tlaky v regióne rozhodnutím devalvovať svoju menu (dong) o 9,1 %. Dolár skončil voči marke na 1,7773 DEM a voči jenu na 146,17 JPY.