Podľa členov izraelského záchranného tímu, ktorý v sobotu začal s prehľadávaním atentátom takmer zdemolovanej budovy Ufundi House v Nairobi, sa v troskách nachádza ešte jedna žena. Ako včera pátrali po Rose, vynorili sa z kopy muriva ďalšie telá. Rose, ktorá uviazla na prvom poschodí kedysi päťposchodovej budovy pri americkom veľvyslanectve, bola v troskách už viac než 48 hodín, keď so záchranármi prestala komunikovať. "Nehovorili sme s ňou už štyri hodiny, ale stále dúfame, že je nažive," hovorí Illa Hariri, šéf izraelského záchranného tímu. Rose vraj leží asi päť metrov od ďalšieho muža, ktorého vytiahli z trosiek živého v sobotu. Záchranné práce však ráno prerušili v obavách, že krehká rovnováha zvyškov budovy povolí. Záchranári zmenili taktiku a začali v kopaní šachty smerom k nej zhora. "Je to rovnako nebezpečné, trosky domu sa stále otriasajú," hovorí člen tímu Alkon Seren.
Izraelská delegácia so 160 členmi v sobotu popoludní vystriedala stovky kenských dobrovoľníkov. "Vyberali sme telá holými rukami. Sme ako roboti, nesmieme mať žiadne pocity, ak chceme pokračovať," hovorí 19-ročná Meital Hallavi, jedna z dvoch žien medzi záchranármi. V nedeľu ráno prišli pomôcť aj Francúzi a priniesli so sebou psov a citlivé prístroje.
Výbuch bomby v piatok v Nairobi rozbil okná budov o päť blokov ďalej od miesta výbuchu a tisícky chodcov v centre metropoly zasypalo sklo a trosky. V tom istom okamihu prepukla v meste obrovská panika, tisícky zranených - mnohí s krvácajúcimi ranami - bežali po uliciach hľadajúc pomoc a ďalší sa zhromažďovali pred budovou amerického veľvyslanectva. Stovky dobrovoľníkov sa len jednoduchým záhradným náradím bez cvičených psov pustili do zachraňovania, vlastnými rukami prehrabávali tony trosiek a postupne vyťahovali zranených. Všade sa z trosiek ozývalo volanie zranených o pomoc a k mnohým sa už včas nedostala. V tomto chaose sa prejavila aj temnejšia stránka Nairobi. Päť dobrovoľníkov najskôr zmlátil rozvášnený dav a neskôr boli zatknutí za to, že oberali obete o cennosti.
Americkí lekári poslali miestnym nemocniciam stovky jednotiek krvi, aby sa zaistila bezpečná transfúzia a v Nairobi pristáli v nedeľu s pomocou aj lietadlá z Izraela a Južnej Afriky. Spojené štáty vyslali svojich vyšetrovateľov FBI a 44-členná protiteroristickú námornú jednotkú z Perzského zálivu.
Autor: kl