Ak Rusko nebude schopné uskutočniť sľubované reformy, tak sa situácia z týchto týždňov zopakuje o tri, šesť či dvanásť mesiacov. Pritom sa citlivosť krajín strednej a východnej Európy na hospodárske problémy Ruska zvyšuje z roka na rok. Podľa všetkého najzraniteľnejšou z nich je Slovensko vzhľadom na jeho mimoriadne slabé hospodárstvo a závislosť od ruských energetických zdrojov.
Financial Times, Londýn
Samoľúbe vládnutie Vladimíra Mečiara
Viedenská Medzinárodná helsinská federácia spomenula Slovensko jedným dychom s Bieloruskom. Najnovšie udalosti v Bratislave vzbudzujú znepokojenie. Predseda vlády Vladimír Mečiar zablokoval samoľúbym vládnutím nový, nevyskúšaný demokratický vývin. Usiluje sa ho podkopať neprestajne od prevzatia moci, čo prejavil nepretržitým radom skutkov. Snaží sa o umlčanie kritiky, potláča práva maďarskej meny a neprestáva v nekonečnom boji proti bývalému prezidentovi Michalovi Kováčovi. Okrem politických nezrovnalostí trpí Slovensko tiež zjavnou štrukturálnou nerovnováhou hospodárstva, čo zneisťuje investorov. Hodnotenie Slovenska nie je výsledok medzinárodného sprisahania, ako to tvrdí bratislavská vláda, ale jednoduchý výpočet čoraz bizarnejšej skutočnosti. Podľa výskumov verejnej mienky by však po jesenných voľbách mala byť možná vláda terajšej opozície, ak len Vladimír Mečiar nezneužije svoju moc na zabránenie tejto zmeny. Predvolebné relácie smie vysielať len štátna televízia, ktorá je pevne v rukách Vladimíra Mečiara.
Bayernkurier, Mníchov
Odškodnenie
pre Slovensko
Počas volebnej kampane bojoval nový predseda budapeštianskej vlády Viktor Orbán ostro proti vodnému dielu na Dunaji. Odvďačili sa mu za to najmä mladí voliči. S požehnaním súdneho dvora v Haagu však Bratislava môže požadovať odškodnenie. Už sa ho takmer vzdala vzhľadom na postoj bývalej vlády Gyulu Horna. Handelsblatt, Düsseldorf
Kontinuita,
ale nie na Dunaji
Nový maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi sa vyslovil za kontinuitu budapeštianskej zahraničnej politiky. Zložil diplomatickú maturitu, keď ešte ako štátny tajomník vo vláde Józsefa Antala predložil v Haagu žalobu na Slovensko vo veci vodného diela Gabčíkovo-Nagymaros. Teraz sa hnevá na vládu Gyulu Horna, že v tejto záležitosti ustúpila a nevyužila pre Budapešť priaznivú časť haagskeho rozsudku. Vo veci vodného diela na Dunaji je minister János Martonyi za prerušenie kontinuity maďarskej zahraničnej politiky. (sch)
Frankfurter Allgemeine Zeitung