Mjanmarská vojenská vláda včera prejavila ochotu vyhovieť žiadosti opozičnej vodkyne Su Ťiovej a stiahnuť príslušníkov štátnej bezpečnosti hliadkujúcich pred jej domom. Uvádza sa to vo vládnom vyhlásení, ktoré dostala agentúra Reuters. Táto informácia je v rozpore so správou agentúry AFP, ktorá uviedla, že ochranka odišla už včera. Nositeľka Nobelovej ceny mieru včera požiadala o stiahnutie stráže spred svojho bytu v centre Rangúnu. Podľa svedkov sa včera ráno počet členov bezpečnostnej stráže zdvojnásobil na približne 15. Armáda vyhlásila, že Su Ťiovej pridelili ochranku na vlastnú žiadosť v júli 1995, keď ju vláda prepustila zo šesťročného domáceho väzenia. Ochranka sleduje Su Ťiovú na každom kroku a obmedzuje ju vo voľnom pohybe. Za minulý mesiac jej trikrát zabránili opustiť Rangún a stretnúť sa s členmi jej strany. Pri poslednom takomto incidente použili násilie a odtiahli ju domov proti jej vôli.
CDU ZNIŽUJE NÁSKOK SPD
Výsledky najnovšieho prieskumu verejnej mienky, ktoré včera zverejnili v Bonne, svedčia o tom, že konzervatívnym stranám CDU/CSU sa podarilo za posledný týždeň znížiť náskok sociálnych demokratov (SPD) v predvolebných preferenciách o ďalší bod - len na tri percentá. Prieskum inštitútu Emnid pred septembrovými parlamentnými voľbami v Nemecku ukázal, že s SPD naďalej sympatizuje 41 percent voličov. Kohlovi kresťanskí demokrati (CDU) a bavorská sesterská strana CSU si o jedno percento polepšili a majú teraz priazeň 38 percent voličov. Prieskum priniesol potešiteľný výsledok aj pre vládnu stranu slobodných demokratov (FDP), ktorá by so šiestimi percentami prekročila hranicu voliteľnosti a znovu by sa dostala do nemeckého parlamentu. Po strate jedného bodu sú teraz na šiestich percentách taktiež Zelení, ktorých sociálni demokrati považujú v prípade svojho víťazstva vo voľbách 27. septembra za svojich budúcich koaličných partnerov.
ŽIVKOVOVI ODOPRELI ŠTÁTNY POHREB
Bulharské úrady odmietli usporiadať štátny pohreb bývalému dlhoročnému šéfovi Bulharskej komunistickej strany i bulharského štátu Todorovi Živkovovi, ktorý vo štvrtok ráno zomrel v sofijskej nemocnici. Štátny pohreb pre Živkova požadovala opozičná Bulharská socialistická strana (BSP). „Nepripadá to do úvahy,“ vyhlásil nemenovaný predstaviteľ bulharského ministerstva zahraničných vecí, do ktorého kompetencie údajne spadá štátny protokol. Živkovov pohreb sa plánuje na zajtra. Nepredpokladá sa, že by sa pri ňom konali náboženské obrady, pretože Živkov bol ateista, uviedlo riaditeľstvo ústredného cintorína v Sofii, kde bude Živkov pochovaný po boku svojej manželky Mary, ktorá zomrela v roku 1972.
KAŠMÍRSKI SEPARATISTI O JADROVEJ VOJNE
Podľa kašmírskych separatistov existuje možnosť, že medzi Indiou a Pakistanom vypukne pre Kašmír jadrová vojna. „Situácia speje od zlého k horšiemu. Kašmír je prapríčinou napätia medzi Indiou a Pakistanom. Pokiaľ sa problém nevyrieši, obidve krajiny môžu skĺznuť do jadrového konfliktu,“ vyhlásil predseda Celokašmírskej slobodnej konferencie (Haríjat) Saíd Alí Šáh Džílání. „Mierové prostriedky zlyhali. Činnosť militantných skupín nepovažujeme za násilie. Násilie prichádza z indickej strany. Bojovníci vedú boj za spravodlivú a ušľachtilú vec,“ uviedol Džílání. Spor o Kašmír viedol už k dvom vojnám z troch, ktoré tieto dve krajiny proti sebe viedli od vyhlásenia nezávislosti v roku 1947.
(TASR, ČTK)