Informoval o tom včera čínsky Ľudový denník. Opatrenie sa týka najmä oblasti Ťing-tiang, ktorá je považovaná za najnebezpečnejší úsek v povodí rieky. Na jej konci sa nachádza priemyselné mesto Wu-chan so siedmimi miliónmi obyvateľov, ktorému stále hrozí v súvislosti so stúpajúcou hladinou veľtoku zaplavenie. Námestník čínskeho ministra pre verejné záležitosti Fan Pao-ťün vo štvrtok oznámil, že pri najhorších záplavách od roku 1954 zahynulo 2000 ľudí. Zničených bolo 5,58 milióna domov, 12 miliónov bolo poškodených. Okolo 13,8 milióna osôb muselo v dôsledku záplav opustiť svoje domovy. Voda zaplavila takmer 21,53 milióna hektárov obrobenej pôdy, pričom 4,78 milióna hektárov polí je celkom zdevastovaných.
Počet obetí ničivých záplav stúpa aj v severných oblastiach Južnej Kórei a v metropole Soul, kde vzrástol najmenej na 190 osôb a záchranné tímy pokračujú v pátraní po desiatkach nezvestných. Najväčšie vodné zrážky za posledných 30 rokov spôsobili v krajine tiež ohromné materiálne škody. Celkom alebo čiastočne bolo zničených okolo 22 000 domov a 494 verejných budov, zaplavených bolo okolo 22 000 hektárov poľnohospodárskej pôdy. O strechu nad hlavou prišlo na severe krajiny podľa údajov kórejského krízového štábu asi 19 000 ľudí. Národná meteorologická služba vydala včera opäť varovanie pred prudkými dažďovými zrážkami, ktoré sa dajú očakávať v postihnutých oblastiach.
Na 280 stúpol počet obetí tri týždne trvajúcich záplav v Bangladéši. Tamojšie ministerstvo pre živelné pohromy včera informovalo, že v dôsledku povodní, ktoré postihli viac ako polovicu krajiny, bolo nútených opustiť svoje príbytky 20 miliónov ľudí. Povodne, vyvolané monzúnovými dažďami, zničili úrodu na 115 000 hektároch. Voda zničila, alebo silno poškodila asi milión domov, 5000 kilometrov ciest a 2100 mostov. V dôsledku pitia znečistenej vody a používania skazených potravín sa v krajine šíri epidémia hnačky, úplavice a ďalších infekčných ochorení, ktorými trpí asi 40 000 ľudí. Najmenej 20 osôb na hnačkové ochorenia už zomrelo.