Myslíte si, že Monika je iba jedna? Pýta sa v úvodníku milánsky denník Corriere della Sera deň po „historickom“ vystúpení Moniky Lewinskej pred veľkou porotou. Nebuďte naivní, Moniky dnes doslova zaplavili Ameriku! Na verejnosti vystupujú pod rôznymi menami: „Jap“ - Jewish American Princess - rozmaznané dievčatá zo židovských rodín, „Valley girl“ - kalifornská blondínka s nevinným úsmevom na perách, ktorý jej bráni prehovoriť, alebo „Bimbo“ - blondínka v texaskom podaní, ktorej naivný úsmev zase bráni premýšľať. Moniky už prenikli na americké univerzity a majú namierené ďalej, do sídiel bánk, centier šoubiznisu a tie šťastnejšie až za brány Bieleho domu. Ich spoločným snom je čím skôr klofnúť nejakého zámožného panáčika a vymačknúť z neho zopár desiatok či stovák tisíc dolárov. Ak sa to nepodarí dobrovoľne - sobášom, neváhajú zahrať pred súdnou porotou divadielko, v ktorom vystupujú ako zneužité nevinné dievčatá z vidieka.
Kráľovná všetkých amerických Moník vo štvrtok stála pred veľkou porotou a vypovedala svoju pravdu o vzťahu s prezidentom. Koľkú v poradí? Štatistiky jednoznačne dokazujú, že dvoch z troch Američanov odpoveď na túto otázku už dnes nezaujíma, tak čo na tom? Od ôsmich rokov ju matka stavia pred zrkadlo a núti držať diétu, v dvanástich jej kúpi prvý rúž, aby vyzerala viac sexy, vzápätí prichádzajú prvé horúce lásky a na gymnáziu začína flirtovať so ženatým profesorom. Keď pred ňou ujde do Oregonu, prenasleduje ho, zapíšuc sa na miestnu súkromnú univerzitu. V dvadsiatich sa prostredníctvom rodinného priateľa dostáva do Bieleho domu - plná komplexov pri pohľade na zaokrúhľujúce sa boky a frustrovaná z plytkého citového vzťahu so svojou rodinou sa ocitne zoči-voči mužovi, o ktorom nepochybuje, že má v rukách všetku moc sveta. Ženský inštinkt jej však hovorí, že v ňom ešte stále drieme obyčajný južanský chlapec so strapatou šticou a zaútočí na jedinú slabú stránku supermana.
Dokázať, či medzi Clintonom a Monikou bolo aj niečo viac ako iba cudné úsmevy a nevinné objatia pred televíznymi kamerami, nie je cieľom tohto divadla. „Poradkyne pre všetko“ sú v móde nielen v Amerike. Avšak len v Amerike je neprípustné, aby hlava štátu - čo i len zastupujúca - klamala. Aj preto nie je „krajinou nášho srdca“. Podľa väčšiny pozorovateľov však tentoraz Kongres Clintona neodvolá, aj keď má na to plné právo. Prižmúri oči a neprišije Clintonovi „impeachment“, ani ak sa hneď dokáže, že Moniku nútil, aby poprela ich vzťah a neskôr o tom klamal. Republikánom, ovládajúcim Kongres, totiž vyhovuje omnoho viac, ak budú počas volieb v roku 2000 ich demokratickí protivníci stotožňovaní so zosmiešneným milovníkom Clintonom ako s jeho „vice“ - Albertom Gorom. A tak jedinou pamiatkou na celý škandál zostanú iba zhanobené šaty kráľovnej všetkých amerických Moník, ktoré si vraj z nostalgie nechala skryť u svojej matky. Možno ich raz odkúpi Múzeum moderného umenia a zaradí ich hneď vedľa Warholových plechoviek s Campbellovou polievkou. Veď každý z nás bude raz pätnásť minút slávny. JURAJ KITTLER