Január 1996 - Pri okrúhlom stole s predstaviteľmi vlády SR, ktorý v Bratislave organizovala britská spoločnosť The Economist Conferences, oznámil predseda vlády V. Mečiar, že do polovice februára všetky slovenské finančné inštitúcie, s výnimkou Národnej banky Slovenska, budú súkromné.
Február 1996 - Je pred finalizáciou, vlastné schvaľovacie konanie ešte neprebehlo, ale projekty, ktoré vstúpia do tohto schvaľovacieho konania, sú v podstate pred dovŕšením. V Slovenskom rozhlase to o privatizácii bánk povedal V. Mečiar.
Máj - jún 1996 - Udalosti v Slovenskej poisťovni, ktoré sa odohrali v tomto období, znamenali najvážnejšiu krízu vo vnútrokoaličných vzťahoch HZDS, SNS a ZRS. Situácia sa vyhrotila po tom, čo na mimoriadnom zasadaní Dozornej rady Slovenskej poisťovne boli z funkcie odvolaní P. Polónyi, P. Sokol (terajší ústredný tajomník SNS) a Š. Jaška. Predseda SNS J. Slota vtedy vyhlásil, že HZDS by sa malo naučiť seriózne zaobchádzať s koaličnými partnermi.
Jún 1996 - Parlament prijal novelu zákona o zabezpečení záujmov štátu pri privatizácii strategicky dôležitých štátnych podnikov a akciových spoločností. Predmetom privatizácie podľa zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby nemôže byť majetok štátu, ktorý majú v správe štátne podniky alebo majetok akciových spoločností s majetkovou účasťou štátu alebo Fondu národného majetku SR v odvetviach finančníctva a poisťovníctva. Konkrétne išlo o Slovenskú sporiteľňu (SLSP), Slovensku poisťovňu (SP), Všeobecnú úverovú banku (VÚB), Investičnú a rozvojovú banku (IRB). Tento zákon mal účinnosť do 31. marca 1997.
Marec 1997 - Parlament opäť prijal novelu zákona o zabezpečení záujmov štátu pri privatizácii strategicky dôležitých štátnych podnikov a akciových spoločností, podľa ktorého predmetom privatizácie nemôže byť SLSP a SP. Táto novela stráca účinnosť 31. decembra 2003.
December 1997 - Týždeň pred Vianocami priniesol denník SME informácie o tom, že zamestnanci viacerých firiem, ktoré mali účet v IRB, nedostali na svoje účty v iných bankách mesačné výplaty. Riaditeľ odboru marketingu a stratégie IRB J. Melicher dokonca vyhlásil: „Nehrozí, že by IRB nemala dostatok peňazí.“ Celý proces napokon viedol k rozhodnutiu centrálnej banky o uvalení nútenej správy na IRB, ktorá trvá doteraz. (sp)