ských komunistov a šéf bulharského štátu Todor Živkov. Prevažnú väčšinu bývalých komunistických vládcov odstavili po páde týchto režimov koncom 80. rokov v Európe. Mimo akejkoľvek moci je napríklad posledný vládca Sovietskeho zväzu reformátor Michail Gorbačov či poľský generál Wojciech Jaruzelski.
Komunisti však stále vládnu v tretej najväčšej krajine sveta Číne, ďalej v severnej Kórei, Vietname, Laose, na Kube, ale donedávna napríklad aj v hornatom Nepále. Zástupcovia komunistov sú vo francúzskej vláde i vo vláde Juhoafrickej republiky a do minulého roka boli aj vo vláde ľavého stredu v Indii. Minulý rok pravoverní „súdruhovia“ skoro privodili i pád talianskej vlády premiéra Romana Prodiho, o ich podporu v dolnej komore sa musí kabinet opierať.
Nesporným „kráľom“ medzi neoblomnými komunistickými vládcami je kubánsky vládca Fidel Castro (71), ktorý sa na niekdajšom „ostrove slobody“ ujal moci už vo februári 1959. Tento ortodoxný komunista je už na piatom mieste v pomyselnom rebríčku najdlhšie slúžiacich vládcov sveta. Popri vládnucich komunistoch v juhovýchodnej Ázii a syna bývalého „veľkého vodcu“ severnej Kórey Kim Ir-sena Kim Čong-ila je pri moci aj juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič (54). Ten sa ku kormidlu belehradskej politiky dostal už v decembri 1989 a niekdajšie komunistické „vyznanie“ postupne nahradil vypätým nacionalizmom.
Z európskych šéfov totalitných štátov rozhodne najhoršie dopadol bývalý rumunský vládca Nicolae Ceaušescu. V priebehu revolúcie proti komunistickému režimu bol koncom decembra 1989 - vo svojich 71. rokoch - veľmi brutálne i so svojou manželkou Elenou popravený. Pohnutý osud mal aj niekdajší generálny tajomník východonemeckých komunistov (SED) Erich Honecker. Po odstúpení zo všetkých funkcií v októbri 1989 bol internovaný vo svojom domove a obvinený z mnohých zločinov. V marci 1991 bol dopravený do rozpadajúceho sa Sovietskeho zväzu, kde sa uchýlil na čílske veľvyslanectvo a kde mu azyl ponúkli napríklad Čečensko a severná Kórea. V júli 1992 ho poslali naspäť do Nemecka, kde bol v dôsledku ťažkej choroby (rakovina pečene) omilostený a v januári 1993 odletel do Chile. Zaprisahaný stalinista Honecker zomrel vo svojich 81. rokoch v máji 1994 v Santiagu de Chile. Ďalší komunistický vládca János Kádár z Maďarska sa pádu komunizmu nedočkal, lebo zomrel už v júli 1989. Podobne dopadol stalinský budovateľ na Balkáne, albánsky diktátor Enver Hodža, ktorý zomrel v apríli 1985. Posledný komunistický prezident Československa Gustáv Husák takmer presne o dva roky prežil nežnú revolúciu a zomrel 18. novembra 1991.
(ČTK)