PRIŠTINA (ČTK) - Viaceré svetové médiá v týchto dňoch vystupňovali svoju kampaň o potrebe urýchleného zásahu medzinárodného spoločenstva v Kosove. Rakúsky denník Die Presse, ktorý v stredu priniesol šokujúce správy o masových hroboch v meste Orahovac, poukazuje na to, že hlavným terčom srbských útokov v Kosove sa stala najmä tradične silná albánska rodina. Ženy kosovských Albáncov majú v priemere najviac detí v celej Európe, čo Srbi pociťujú ako veľkú hrozbu. V súvislosti s etnickými čistkami rakúsky denník poukazuje na skutočnosť, že dnes takmer ľudoprázdny Orahovac mal pred vojnou 20 000 obyvateľov, zatiaľ čo Belehrad oficiálne pripúšťa v tejto oblasti iba 60 mŕtvych. Kam sa podel zvyšok obyvateľov, pýta sa denník. Ľudia sú na úteku, základy ich existencie sú pred očami celého sveta s cynickou samozrejmosťou ničené, úroda je pálená a dobytok zabíjaný.
Podľa posledných správ Úradu vysokej komisárky OSN pre utečencov (UNHCR) sa počet utečencov v Kosove odhaduje už na 200 000. Len do mesta Kosovska Mitrovica na severe krajiny prichádza denne až 6 000 ľudí a ďalší utekajú do Čiernej Hory, Macedónska a Albánska.
„Západ do omrzenia opakuje, že nepripustí druhú Bosnu, ale už dnes je v Kosove zničená tretina dedín a desať percent obyvateľstva je na úteku,“ konštatuje nemecký denník Die Welt a dodáva, že „Miloševič s potešením potiahol strelcom namiesto pešiaka,“ na margo prekvapivej nedeľnej ofenzívy Belehradu, ktorému sa v priebehu niekoľkých hodín podarilo zlomiť odpor slabo vyzbrojenej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK).
Na okamžitý a rozhodný zásah v Kosove vyzvali v stredu prezidenta Billa Clintona spolupredsedovia helsinského výboru amerického Kongresu Christopher Smith a Alfonse D‘Amato. Žiadosť zdôvodňujú stúpajúcim počtom utečencov a nebezpečenstvom snáh juhoslovanskej armády o vykonávanie etnických čistiek.