ta Laurenta Desiré-Kabilu. Nebezpečenstvo však nehrozí len samotným Konžanom. Na fakt nových hromadných presunov obyvateľstva v oblasti Veľkých jazier s množstvom prepchatých utečeneckých táborov - výsledkom tutsijsko-hutuovských konfliktov v susedných krajinách Rwanda a Burundi, v ktorých humanitné organizácie ani teraz nezvládajú situáciu, síce možno pozabudnúť, nie však na to, že hlavnými aktérmi konžskej vzbury sú Banyamulengovia - Tutsiovia rwandského pôvodu, podporovaní rwandskými vojakmi, takisto Tutsijmi. V tejto oblasti, kde sa obete konfliktu medzi etnikom Hutuov a Tutsiov počítali v minulosti na stovky tisícov (počas genocídy v Rwande v roku 1994 to bolo približne 800 tisíc) opäť hrozí, že sa etnická nenáviť rozrastie do konfliktu veľkého rozsahu. Hutuovia majú vlastné povstalecké skupiny aktívne v Burundi i Rwande.
Povstanie Banyamulengov pred rokom po tom, čo ich chcel bývalý diktátor Zairu Mobutu Sese-Seko deportovať z krajiny, vyústilo do občianskej vojny a dopomohlo terajšiemu prezidentovi Laurentovi Désiré-Kabilovi zaujať miesto jedného z najdlhšie vládnucich diktátorov sveta. Rwandské oddiely, ktoré pred rokom stáli po boku Banyamulengov, a teda aj na strane Kabilu, boli súčasťou obranných síl krajiny až do minulého týždňa, keď im konžský prezident nariadil odchod. To dalo podnet pre novú vzburu.
Prvé úspechy povstalcov sprevádzali dôrazné obvinenia Kabilovej vlády, že Rwanda posiela do Konga (stovky) vojakov a výzvy, aby medzinárodné spoločenstvo Rwandu za vyprovokovanie rebélií potrestalo. Rwanda oficiálne prítomnosť svojich vojsk v Kongu nikdy nepriznala a jej prezident Pasteur Bizimungu účasť na vzbure popiera, pričom sa odvoláva na pomoc, ktorú Kabilovi jeho krajina poskytla, keď ešte „mal veľa nepriateľov“. Bizimungu tvrdil, že rwandské oddiely pôsobiace v Kongu nemá pod kontrolou. Vodca povstalcov, Arthur Z‘Ahidi Ngoma, jeden z odporcov Kabilovho režimu, však tvrdí, že v KDR ide o „zápas konžského ľudu“. Ngoma, ktorého v utorok zvolili bývalí vládni stúpenci a vojaci v Gome za svojho vodcu, obvinil Kabilu z diktátorských praktík a korupcie a žiadal jeho odstúpenie.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ