, vstup do letectva a námorníctva si príslušníčky nežného pohlavia museli vydobyť až na Najvyššom súde. Izraelčanky vidia v rovnoprávnosti v armáde jediný prostriedok, ako nastoliť rovnoprávnosť pohlaví v spoločnosti. Izrael má s vojnou naozaj bohaté skúsenosti, a tak nečudo, že armáda sa teší pozícii ústrednej inštitúcie v krajine. Účasť v boji uvádzajú ako podmienku na prijatie mnohé inzeráty ponúkajúce voľné miesta — od pozícií v letectve a na polícii, až po funkcie manažérov. V niektorých inštitúciách je vojnový krst ohňom rozhodujúcim faktorom pri profesionálnom postupe a zvyšovaní platu. Prvý premiér Izraelského štátu David Ben Gurion pred viac ako 50 rokmi povedal: „Zavedením povinnej vojenskej služby pre ženy sme ich povýšil na najvyššiu úroveň morálnej emancipácie v Izraeli, lebo sme im priznali rovnaké povinnosti, ako majú muži.“
Postavenie žien v izraelskej armáde má však od emancipácie na míle ďaleko. Muži si musia odslúžiť 36 mesiacov, ženy iba 21. Okrem toho muži každoročne absolvujú mesiac záložnej služby, od čoho sú ženy oslobodené. A nakoniec, ženy v armáde berú skôr ako pomocné sily, než ako rovnoprávne partnerky svojich mužských druhov v zbrani. Mnohé z nich strávia vojenskú službu varením kávičky a písaním na stroji.
S touto situáciou sa však nechcú uspokojiť. Prvé „lastovičky“ už študujú na leteckej škole. Dámy túžiace po službe v námorníctve si však ešte musia počkať do januára, keď začnú prijímať prvé kadetky.
TASR