Nekorunovaný kráľ pop-artu Andy Warhol by sa dnes dožil sedemdesiatich rokov

ANDY WARHOL - Narodil sa 6. 8. 1928 v Mc Keesporte v Pennsylvánii. V rokoch 1945-49 študoval na Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu, v rokoch 1949-67 pracoval ako ilustrátor a komerčný grafik. V roku 1960 vytvoril prvú komiksovú maľbu Dick ...

ANDY WARHOL - Narodil sa 6. 8. 1928 v Mc Keesporte v Pennsylvánii. V rokoch 1945-49 študoval na Carnegie Institute of Technology v Pittsburghu, v rokoch 1949-67 pracoval ako ilustrátor a komerčný grafik. V roku 1960 vytvoril prvú komiksovú maľbu Dick Tracy, o dva roky neskôr namaľoval Marilyn Monroe a obraz 200 Campbellových polievok a vo Ferus Gallery v Los Angeles mal svoju prvú samostatnú výstavu. V roku 1965 sa v University of Pennsylvania vo Philadelphii uskutočnila prvá retrospektíva, ktorá bola s veľkých úspechom prezentovaná v ďalších prestížnych výstavných sieňach v USA a Európe. V roku 1976 sa uskutočnila v newyorskom Museum of Modern Art jeho posledná retrospektíva počas života. Zomrel 22. 2. 1987 v New Yorku. Povedľa stovák obrazov, kresieb a vysokonákladových serigrafií jeho celoživotné dielo predstavujú tisíce fotografií, vyše tritisíc magnetofónových pások zaznamenávajúcich osobné rozhovory, vyše 4 tisíc filmových a dokumentárnych kotúčov a vyše šesťsto schránok (Time Capsule). Warhol do nich od začiatku 70. rokov až do konca života každý deň ukladal svoje osobné poznámky, listy, účty za taxi, vstupenky do kina a podobne. S týmito každodennými „maličkosťami“ natrvalo spojil svoj život s umením.„Každý raz bude pätnásť minút slávny,“ znie legendárna veta kráľa pop-artu Andyho Warhola, umelca, pri ktorého hodnotení zlyhávajú všetky zaužívané kritériá. Dvadsiateho druhého februára 1987 zomrel v New York Hospital päťdesiatdeväťročný potomok rusínskych rodičov, ktorý by mal práve dnes 70 rokov. Ani zďaleka po ňom nezostala len strohá mohyla na cintoríne v Pittsburghu, kde odpočíva vedľa svojich rodičov. Bledý muž s plachými očami, uhrovitou tvárou, v čiernom roláku a v striebornej parochni bol totiž „na správnom mieste v správnom čase“. Warhol nič neobjavoval a nepredpisoval. Avšak tomu, čo upútalo americkú verejnosť, sa venoval s buldodžou vytrvalosťou. Vo svojich dielach položil na oltár konzumného trhu fetiše spoločnosti, ktoré rozmnožoval so spolupracovníkmi vo svojej Factory - fabrike na umenie. Ako prvý výtvarne zmedializoval portréty známych ľudí, ale i predmety dennej spotreby. Rafinovanou manipuláciou so zmyslami a vedomím diváka sa mu podarilo odhaliť masové pudy človeka, ktorý sa začal klaňať novým božstvám. Z Lenina, Mao Ce-Tunga či Campbellovej polievky sa stali megastars podobné Elvisovi, Marilyn Monroe, Liz Taylorovej či Mickovi Jaggerovi. I veľký manipulátor, ktorý sa už-už počas svojho života stal „jedným z piatich dôležitých súčastí umenia 20. storočia“ (E. Lucie-Smith), mal však svoju odvrátenú tvár. Keď zhasli svetlá rámp, zostával sám, frustrovaný, neistý sám sebou. „V tých chvíľach bol takmer ako dieťa. Bojazlivo hľadal útočisko u svojich najbližších,“ spomína na Andyho jeho brat John Warhol. Nie nadarmo vstúpila do dejín aj Warholova sentencia, ktorú vyriekol po pokuse o atentát na neho: „Zistil som, že všetko, čo robím, súvisí so smrťou…“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Jedna z kľúčových ikon výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia sa vo všeobecnosti chápe ako súčasť mohutného umeleckého riečiska zvaného pop-art. Avšak na rozdiel od Rauschenberga, Lichtensteina či Johnsa (ak máme menovať len tých najhviezdnejších), ktorí spoluurčovali tvár populárnej kultúry na rozmedzí 50. a 60. rokov, Warhol cez svoju hľadačskú vytrvalosť nezostával ani v zlatom období pop-artu iba v súradniciach výtvarného umenia. Jeho presahy do hudby, fotografie a filmu vytvorili z neho multimediálnu osobnosť s neutíchajúcou kreativitou. „Nie je život len sériou meniacich sa obrazov, ktoré sa neustále opakujú,“ pýta sa Warhol a jeho umenie a život mu dávajú za pravdu. Osobnosť Andy Warhola sa cez záslužnú aktivitu ľudí vo východoslovenských Medzilaborciach, kde je jeho múzeum, konečne v 90. rokoch etablovala aj v krajine jeho rodičov. Tento fakt je natoľko výrazný, že ani veľké výstavy A. Warhola v Európe (napríklad nedávna veľká retrospektíva kresieb a grafík v Kunstmuseu v Bazileji, ktorá má putovný charakter) nezabudnú v curriculum vitae uvádzať východoslovenskú dedinu Miková ako rodisko jeho rodičov. Je až ohromujúce, s ako intenzitou sa Warholov duch stále nachádza medzi širokou verejnosťou. Len máloktorému výtvarníkovi sa stalo, aby sa dočkal uznania od človeka z ulice: Picassovi, Dalímu, Pollockovi - výpočet rozhodne nie je dlhý. Už dnes je jasné, že jeho pätnásť minút slávy presiahlo večnosť…

SkryťVypnúť reklamu

ĽUDO PETRÁNSKY ml.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 546
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 240
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 995
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 048
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 824
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu