PEKING, TOKIO, SOUL, DJAKARTA (TASR, ČTK) - Ničivé záplavy naďalej trápia ázijský kontinent. V Číne pri pretrhnutí hrádze na rieke Jang-c‘-ťiang voda v sobotu zmietla niekoľko stoviek ľudí, vrátane 150 vojakov hliadkujúcich na hrádzi. Záplavy vyčíňajú aj v Kórejskej republike, Japonsku, Indonézii a Iráne.
Zatiaľ nie je známy presný počet obetí a nezvestných po pretrhnutí hrádze v čínskej provincii Chu-pej. V pondelok z rieky vytiahli telá deviatich vojakov, ostatní sú stále nezvestní. V hrádzi, ktorá sa nachádza približne 70 kilometrov od sedemmiliónového priemyselného mesta Wu-chan, sa vytvorila asi 100-metrová trhlina. Voda, ktorá na niektorých miestach dosahovala výšku sedem až osem metrov, zaplavila mestá Pchaj-čou a Che-čen, kde žije asi 50 tisíc obyvateľov. Asi 30 tisíc obyvateľov z obidvoch miest včera evakuovali. O katastrofe včera informovalo centrum pre ochranu ľudských práv v Hongkongu. V čínskych štátnych médiách nie je o nešťastí ani zmienka a oficiálni predstavitelie tvrdia, že povodňová situácia je pod kontrolou.
V provincii S‘-čchuan zahynulo ďalších 20 osôb, čím sa počet obetí najhorších záplav v Číne od roku 1954 vyšplhal na 1288.
Najmenej 58 životov si vyžiadali víkendové záplavy a zosuvy pôdy v južných častiach Kórejskej republiky. Záchranári stále hľadajú 47 nezvestných v horskej oblasti Chiri. Pátranie sa rozšírilo až k pobrežiu, pretože voda mohla ľudí odniesť až do mora. Bez strechy nad hlavou je viac ako 700 osôb. Voda zaliala 5000 hektárov pôdy, zničených je aj množstvo domov a ciest. Po najväčších vodných zrážkach za posledných 27 rokov zaplavila voda v juhokórejskej metropole Soul ulice v centre mesta a dve stanice metra. Ďalšie intenzívne dažde sa očakávajú od zajtra do konca týždňa. Do záchranných prác sa už zapojilo asi 42 000 záchranárov.
Záplavy včera postihli aj severojaponskú provinciu Niigata a vyžiadali si jednu obeť. Včera napadlo 266 milimetrov zrážok, čo je rekord od roku 1886. Po kolapse priehrady museli evakuovať asi 9700 miestnych obyvateľov z okolitých dedín. Po intenzívnych dažďoch voda zaplavila viac ako 11 tisíc domov a 29 tisíc rodín zostalo bez elektrickej energie. Povodne neobišli ani indonézsky ostrov Borneo, kde podľa posledných správ zahynulo až desať ľudí. Indonézska vláda do postihnutej oblasti poslala 100 ton ryže a ďalších potravín pre 126 tisíc postihnutých obyvateľov. Voda na ostrove zaplavila viac ako 7000 hektárov pôdy po tom, čo sa minulý štvrtok prelomila hrádza v provinčnom meste Samarinda. Prezident Habíbí varoval pred ďalšími prívalmi vody.