Keď v júni Richard Butler, predseda Osobitnej komisie OSN pre dohľad nad plnením podmienok prímeria s Irakom (UNSCOM) po svojej návšteve oznámil prelom v iracko-amerických vzťahoch a blízky koniec procesu inšpekcií irackých zbraní hromadného ničenia, znelo to príliš krásne nato, aby sa tomu dalo uveriť. Iraku ostávalo vyhovieť už len v niekoľkých málo požiadavkách komisie, aby mohla BR OSN na jeseň na základe záverečnej správy UNSCOM zvážiť zrušenie embarga ruinujúceho Irak. Všetko vyzeralo pre Irak nádejne až do tohto víkendu, ktorý si obe strany stanovili na stretnutie s cieľom definitívne skončiť vzájomnú „spoluprácu“. Butler z pôvodne na štyri dni plánovanej návštevy v Bagdade odišiel predčasne bohatší o niekoľko hanlivých titulov, tvrdiac, že to už je opäť tá „stará hra“.
Predstaviteľov v Bagdade, ktorí stále s väčšou nervozitou kvitujú otáľanie BR OSN vo veci sankcií uvalených na krajinu ako trest za inváziu do Kuvajtu v roku 1990, zrejme pobúrilo, že namiesto oznámenia konca prišiel šéf UNSCOM do Iraku s ďalším plánom na predĺženie inšpekcií o ďalší mesiac, ktorého podrobnosti sa nezverejňovali. Keby Bagdad v tejto chvíli preukázal väčšiu pokoru, možno by sa tak, ako sa to predkladalo pred mesiacom, naozaj črtalo „svetlo na konci tunela“. Irackí predstavitelia a najmä vicepremiér Tárik Azíz, s ktorým Butler tri hodiny v pondelok rokoval, však šéfovi inšpektorov, ktorý drží v rukách konečný tromf, keď ide o sankcie, nijako nenadbiehali. Žiadali okamžitý koniec inšpekcií. Butler chce podľa nich vzbudiť u svetovej verejnosti dojem, že s irackým zbrojným programom „stále nie je niečo v poriadku“, a tým primäť BR neodsúhlasiť zrušenie sankcií.
Pred mesiacom iracký diktátor Saddám Husajn v slávnostnom prejave dôrazne žiadal zrušenie irackého embarga a nedá sa zatiaľ tušiť, čo príde, keď ani ďalšia správa UNSCOM nebude posledná a BR OSN sa rozhodne vo verifikácii irackého zbrojného programu pokračovať. Jeden z jej stálych členov, Spojené štáty, totiž budú zrušenie sankcií odmietať, kým je v Iraku pri moci diktátor Saddám Husajn. Americkí politickí analytici hovoria v súvislosti s kolapsom Butlerových rozhovorov o „začiatku novej krízy“. KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ