Do kráľovského kresla zasadla po pravici svojho manžela, Juraja VI., dosť nečakane. V roku 1936 zomrel kráľ Juraj V. a kráľovská koruna mala podľa nástupníckeho práva patriť jeho najstaršiemu synovi, ktorý si zvolil meno Eduard VIII. Vládol však iba od januára do decembra 1936 bez toho, že by bol vôbec korunovaný - z trónu abdikoval 11. decembra pre úmysel oženiť sa s Američankou Wallis Simpsonovou, ktorá bola dvakrát rozvedená a navyše pochádzala z katolíckej rodiny. Britský následník trónu je totiž zároveň aj hlavou anglikánskej a ochrancom škótskej cirkvi, pričom akékoľvek pokrvné príbuzenské vzťahy s katolíkmi sú tabu, vyplývajúcim priamo zo zákona.
Jej Veličenstvo Alžbeta, Kráľovná Matka, ktorá včera v londýnskom Clerence House v zdraví oslávila spolu so svojimi „poddanými“ 98. narodeniny, bola po boku svojho manžela Juraja VI. korunovaná 12. mája 1937. V roku 1939 kráľovský pár uskutočnil vôbec prvú historickú návštevu Spojených štátov. V rokoch druhej svetovej vojny odmietla kráľovná aj s dvoma dcérami - súčasnou kráľovnou Alžbetou a jej sestrou Margaret, ponuku emigrovať do Severnej Ameriky a bola v Londýne aj počas bombardovania mesta. Po vojne sa stal kráľovský pár svedkom postupného rozpadu britského impéria, ktoré sa začalo osamostatnením sa Indie v roku 1947. Zdravotný stav Juraja VI. sa však na sklonku 50. rokov natoľko zhoršil, že jeho štátnické funkcie postupne prebrala jeho dcéra Alžbeta spolu s manželom, vojvodom z Edinburgu.
Kráľovná Matka ani po abdikácii v prospech Alžbety (1952) úplne neodišla z verejného života - bolo ju možné vídať pri dobročinných akciách a jej obľúbených dostihoch. Aj napriek tomu, že kráľovskú rodinu poznačili škandály princa Charlesa a tragická smrť princeznej Diany, jej popularity sa to takmer nedotklo. Nedávno jej lekári voperovali umelý bedrový kĺb, jej zdravotný stav je však aj napriek tomu relatívne dobrý, i keď na dostihy už nechodí po svojich, ale vozia ju špeciálnou elektrickou „buginou“. Keď sa včera v podaní muzikantov Welšskej gardy ozvalo na jej počesť obligátne Happy birthday, hudobníci k nemu „pribalili“ aj špeciálny pochod pre Kráľovnú Matku, ktorý zložil verný royalista G. Woods: „Bolo načase, aby mala svoj vlastný pochod. Veď o nej bolo vždy známe, že má rada rezkú vojenskú muziku,“ odpovedal na otázku redaktorov BBC Woods, ktorý sa zároveň priznal, že hudbu zložil v kuchyni, pričom mu v udávaní pochodového rytmu pomáhala jeho manželka. (jk)