Bratislavská medzinárodná komoditná burza, a.s. (BMKB), je formálne súkromná spoločnosť. Vznikla ako prvá komoditná burza ešte v ČSFR v decembri 1992 v súlade so zákonom o komoditných burzách č. 229/1992. V tomto zákone je ustanovená určitá ingerencia štátu, preto možno BMKB charakterizovať aj ako verejnoprávnu spoločnosť. Vo výročnej správe BKMB za rok 1997 sa píše, že zmyslom činnosti komoditnej burzy je potreba dôveryhodného organizátora trhu, ktorý tvorí transparentné, promptné a termínové ceny komodít a garantuje plynulý tok financií a tovarov. BMKB vytvorila dve inštitúcie fungujúce pri burzových obchodoch: Zúčtovacie stredisko BMKB, a.s., a Rozhodcovský súd. Zúčtovaciemu stredisku vedie účty Credit Lyonnais Bank Slovakia, a.s. Bratislava. Na BMKB sa kupuje a predáva formou verejnej súťaže. Obchodníci tu majú stopercentnú záruku platby za svoj tovar. Obrat BMKB za minulý rok dosiahol 1,15 mld Sk, predstavuje to osemnásobný vzrast v porovnaní s rokom 1996. Anonymné obchody predstavovali 69 % z uvedeného obratu, zvyšok boli priame obchody. Burza je založená na členskom princípe, na konci minulého roka mala 24 členov. Medzi členmi sú tiež štátne inštitúcie ako Štátny fond trhovej regulácie SR (ŠFTR) a Správa štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR). Doc. Igor Krajčí, generálny sekretár BMKB, začiatkom roka porovnal výkonnosť BMKB a českých komoditných búrz (v Brne je Plodinová burza). Vtedy pre ČTK konštatoval, že české komoditné burzy sú v porovnaní so slovenskými neúspešné. Najúspešnejšia komoditná burza z transformujúcich sa krajín je v Budapešti, povedal Krajčí.
BURZA FINANCUJE
Vo výročnej správe sa uvádza, že obchodná aktivita jednotlivých členov BMKB je rozdielna. ŠFTR a SŠHR sa na obrate BMKB podieľali dovedna 38 %. BMKB nie je spoločnosť zameraná na tvorbu zisku, aj tak za minulý rok vykázala čistý zisk takmer pol milióna Sk pri celkových príjmoch vo výške 5,4 mil. Sk. Základné imanie BMKB je 6 mil. Sk. Neziskové zameranie BMKB vyplýva z faktu, že sa v poslednom období neusilovala zvyšovať náklady jej členov a klientov na obchodovanie na parkete burzy. Na celkovom obrate BMKB sa obchody s obilninami podieľali 39 %, nasledovali kovy a metalické rudy s 9 %, motorová nafta s 5 % a zvyšok predstavovali agrokomodity ako káva, cukor, obilný šrot, olejniny, strukoviny, mäso a jeho produkty. Prevládajúce zameranie BMKB bolo exportné, lebo pri burzových obchodoch vysoko prevažovali dodávky na zahraničný trh pred domácim trhom.
BMKB od roku 1996 zaviedla systém prefinancovania zásob pšenice prostredníctvom skladiskových listov. Vlastníkom pšenice, ktorí ju uložili na definovanom mieste, BMKB prefinancovala po doručení skladiskového listu. Skladiskové listy sa vtedy vystavovali v zmysle zákona o cenných papieroch. Následne sa s pšenicou, na ktorú boli vystavené skladiskové záložné listy, uskutočňovali obchody na parkete BMKB. Vlastníci tak získali úver, pri ktorom zábezpekou bola pšenica, avšak iba do výšky 60 % jej celkovej hodnoty. Takéto obchody minulý rok dosiahli objem 187 mil. Sk. Počas roka 1996 a 1997 BMKB prefinancovala spolu 90 tisíc ton pšenice. Financie poskytla najmä Komerční banka Bratislava, a. s., a Istrobanka, a.s. Bratislava.
Novú etapu vo financovaní obilnín priniesol zákon č. 144/98 Z. z. „O skladiskovom záložnom liste, tovarovom záložnom liste a …“ , ktorý je účinný od začiatku júna tohto roka. Tento zákon ustanovuje, že skladiskový záložný list (SZL) je cenný papier, prostredníctvom ktorého jeho vlastník môže na určitý čas získať peniaze do určitej výšky vo vzťahu k agrokomodite, ktorú uloží do tzv. verejného skladu. Zákon určuje, že SZL možno vydať na obilniny vrátane kukurice, na olejnaté semená, semená strukovín, cukor a neskoré jedlé zemiaky. SZL sa skladá z dvoch dielov: skladiskového listu a majetkového listu, ktorých obeh je odlišný pri prevodoch tohto cenného papiera.
BMKB nedávno oznámila, že získala peňažné zdroje v objeme 125 mil. Sk, ktorými prefinancuje doručiteľom SZL - ukladateľom niektorých obilnín. Už minulý týždeň BMKB takto prefinancovala 12 200 ton obilnín. V pravidlách, ktoré vyhlásila BMKB, sú stanovené druhy obilnín a suma, ktorú BMKB poskytne doručiteľovi SZL - ukladateľovi obilia za tonu jednotlivých druhov obilnín. Najviac môže takto získať za svoju pšenicu ukladateľ pšenice potravinárskej, až 3000 Sk za tonu. BMKB financuje ukladateľom - doručiteľom SZL tiež zásoby pšenice kŕmnej, raži potravinárskej, jačmeňa kŕmneho a kukurice kŕmnej, minimálne množstvo obilnín, pri ktorom možno uzavrieť zmluvu o prefinancovaní skladiskového záložného listu, je 100 ton obilnín. Maximálna dĺžka splatnosti takéhoto úveru je 180 dní, minimálna 60 dní.
SPOLUPRÁCA S BANKAMI
Dagmar Lukačková, asistentka generálneho sekretára BMKB, pre SME povedala, že na prefinancovaní SZL sa podieľajú Komerční banka Bratislava, a.s., VÚB, a. s., Istrobanka, a. s., a Ľudová banka, a. s. Už začiatkom leta BMKB prezentovala svoj zámer prefinancovať SZL v objeme 250 až 500 mil. Sk pre tohoročnú úrodu. Podľa Lukačkovej by do hry malo vstúpiť ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré by malo bonifikovať (uhradiť) časť úroku, ktorý platí ukladateľ v prospech BMKB za financie, ktoré takto získa. Bonifikácia má byť najviac vo výške 12 percentných bodov z dohodnutej úrokovej sadzby. Ešte nie je rozhodnuté, či bonifikáciu od štátu dostane iba prvovýrobca, alebo aj ďalší, kto obilniny získa prevodom SZL. Lukačková pripomenula, že SZL majú dôležitú úlohu pri zvyšovaní obratu BMKB a pri skvalitňovaní obchodov na tejto burze. Zväčšenie podielu obchodovania s obilninami na BMKB spôsobí, že tieto obchody budú pre širokú verejnosť transparentné na rozdiel od udalostí po žatve roku 1996, keď niektoré obchody so pšenicou potom museli riešiť rôzne kontrolné orgány.
Fungovanie takéhoto mechanizmu finacovania SZL, ktorého cieľom je rýchlo poskytnúť peniaze za úrodu najmä prvovýrobcom, je závislé od fungovania verejných skladov, ale aj od výšky úrokových sadzieb, za ktoré banky poskytnú BMKB svoje zdroje. Ako už bolo spomenuté, ministerstvo pôdohospodárstva sľúbilo úrok na financovanie SZL bonifikovať. Podľa skoršieho vyjadrenia predstaviteľa ministerstva má byť na bonifikáciu vyčlenených až 300 mil. Sk.
Ďalší možný osud obilnín, na ktorých hodnotu poskytla BMKB financie, je dvojaký. Buď sa tovar predá prostredníctvom člena burzy anonymným obchodom, alebo sa predá adresným obchodom, pričom kupujúceho ale aj ďalšie obchodné podmienky určí vlastník SZL - ukladateľ. Ukladateľ tiež môže založený tovar cez BMKB kúpiť späť, BMKB mu vráti tzv. majetkový list a ukladateľ opäť môže plne disponovať so svojím obilím.
SKLADISKOVÉ LISTY
Ak chce roľník získať rýchlo peniaze za svoje obilie, prvá jeho cesta bude smerovať do verejného skladu, kde zloží svoje obilie. Verejný sklad mu vystaví na jeho tovar dvojdielny SZL (skladiskový list a majetkový list) a s ním príde na BMKB a začne rokovať o získaní financií proti založeniu SZL. V zverejnených podmienkach BMKB o financovaní SZL sa tvrdí, že ak ukladateľ má v poriadku písomnosti o svojej firme a ďalšie náležitosti, môže uzavrieť dohodu o prefinancovaní za pol hodiny. Peniaze na účet ukladateľa by potom mali prísť o niekoľko dní, povedal Igor Krajčí, sekretár BMKB.
Pri financovaní SZL BMKB vlastne získava na obilie predkupné právo, čím si BMKB zabezpečuje obrat na svojom parkete. BMKB však pre predávajúceho limituje odmenu členovi burzy, ktorý obchod uskutočňuje na účet ukladateľa, lebo za sprostredkovanie obchodu si môže účtovať najviac 0,15 % z hodnoty kontraktu.
JURAJ ĎURČENKA